metacity - en to sv translation catalogue (269 entries)

en: %d x %d
sv: %d × %d

en: %s (as %s)
sv: %s (som %s)

en: %s (as another user)
sv: %s (som en annan användare)

en: %s (as superuser)
sv: %s (som superanvändare)

en: %s (on %s)
sv: %s (på %s)

en: '%s' is not a valid value for focus attribute
sv: ”%s” är inte ett giltigt värde för fokusattribut

en: '%s' is not a valid value for resize attribute
sv: ”%s” är inte ett giltigt värde för storleksändringsattribut

en: '%s' is not a valid value for state attribute
sv: ”%s” är inte ett giltigt värde för tillståndsattribut

en: 'version' attribute cannot be used in metacity-theme-1.xml or metacity-theme-2.xml
sv: Attributet ”version” kan inte användas i metacity-theme-1.xml eller metacity-theme-2.xml

en: <%s> geometry '%s' has not been defined
sv: <%s>-geometrin ”%s” har inte definierats

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
sv: <%s> måste ange antingen en geometri eller en förälder som har en geometri

en: <%s> name "%s" used a second time
sv: <%s>-namnet ”%s” använt en andra gång

en: <%s> name '%s' used a second time
sv: <%s>-namnet ”%s” använt en andra gång

en: <%s> parent "%s" has not been defined
sv: <%s>-föräldern ”%s” har inte definierats

en: <%s> parent '%s' has not been defined
sv: <%s>-föräldern ”%s” har inte definierats

en: <%s> specified twice for this theme
sv: <%s> är angiven två gånger för detta tema

en: <button function='%s' state='%s' draw_ops='whatever'/> must be specified for this frame style
sv: <button function='%s' state='%s' draw_ops='whatever'/> måste anges för denna ramtyp

en: <metacity_session> attribute seen but we already have the session ID
sv: <metacity_session>-attribut hittat men vi har redan sessions-ID

en: <tt>%s</tt> is not responding.
sv: <tt>%s</tt> svarar inte.

en: A style called '%s' has not been defined
sv: En stil med namnet ”%s” har inte definierats

en: Activate the window menu
sv: Aktivera fönstermenyn

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
sv: Alfavärdet måste vara mellan 0,0 (osynligt) och 1,0 (helt synligt), var %g

en: Alpha value '%s' in blended color is not between 0.0 and 1.0
sv: Alfavärdet ”%s” i blandad färg är inte mellan 0,0 och 1,0

en: Always On Visible Workspace
sv: Alltid på synlig arbetsyta

en: Always on _Top
sv: Alltid _överst

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
sv: Vinkeln måste vara mellan 0,0 och 360,0, var %g

en: Aspect ratio '%s' is unknown
sv: Förhållandet ”%s” är okänt

en: Attached
sv: Fäst

en: Attribute '%s' is invalid on <%s> element in this context
sv: Attributet ”%s” är ogiltigt i <%s>-element i detta sammanhang

en: Attribute '%s' repeated twice on the same <%s> element
sv: Attributet ”%s” upprepat två gånger på samma <%s>-element

en: Bad version specification '%s'
sv: Felaktig versionspecifikation ”%s”

en: Bell event
sv: Ljudhändelse

en: Benchmark
sv: Prestandatest

en: Blend format is 'blend/bg_color/fg_color/alpha', '%s' does not fit the format
sv: Blandningsformatet är ”blend/bg_color/fg_color/alpha”, ”%s” passar inte formatet

en: Boolean values must be 'true' or 'false' not '%s'
sv: Booleska värden måste vara ”true” eller ”false”, inte ”%s”

en: Border
sv: Ram

en: Border '%s' is unknown
sv: Ramen ”%s” är okänd

en: Button Layout:
sv: Knapplayout:

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
sv: Knappförhållandet %g är inte rimligt

en: Button function '%s' does not exist in this version (%d, need %d)
sv: Knappfunktionen ”%s” finns inte i den här versionen (%d, behöver %d)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
sv: Kan inte ha två draw_ops för ett <button>-element (temat angav ett draw_ops-attribut och även ett <draw_ops>-element, eller angav två element)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
sv: Kan inte ha två draw_ops för ett <menu_icon>-element (temat angav ett draw_ops-attribut och även ett <draw_ops>-element, eller angav två element)

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
sv: Kan inte ha två draw_ops för ett <piece>-element (temat angav ett draw_ops-attribut och även ett <draw_ops>-element, eller angav två element)

en: Cannot specify both 'button_width'/'button_height' and 'aspect_ratio' for buttons
sv: Kan inte ange både ”button_width”/”button_height” och ”aspect_ratio” för knappar

en: Choose Theme
sv: Välj tema

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Composited:
sv: Sammansatt:

en: Compositing Manager
sv: Sammansättningshanterare

en: Constant '%s' has already been defined
sv: Konstanten ”%s” har redan definierats

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
sv: Koordinatuttrycket hade en okänd operator vid början av denna text: ”%s”

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
sv: Koordinatuttrycket innehåller tecknet ”%s” vilket inte är tillåtet

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
sv: Koordinatuttrycket innehåller flyttalet ”%s” som inte kunde tolkas

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
sv: Koordinatuttrycket innehåller heltalet ”%s” som inte kunde tolkas

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
sv: Koordinatuttrycket verkar inte ha några operatorer eller operander

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
sv: Koordinatuttrycket slutade med en operator istället för en operand

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
sv: Koordinatuttrycket hade en stängningsparentes utan någon öppningsparentes

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
sv: Koordinatuttrycket hade en öppningsparentes utan någon stängningsparentes

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
sv: Koordinatuttrycket hade en operand där en operator förväntades

en: Coordinate expression had unknown variable or constant '%s'
sv: Koordinatuttrycket hade en okänd variabel eller konstant ”%s”

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
sv: Koordinatuttrycket har en operator ”%s” där en operand förväntades

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
sv: Koordinatuttrycket har en operator ”%c” som följer på operatorn ”%c” utan någon operand emellan

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
sv: Koordinatuttryckstolk överflödade sin buffert.

en: Coordinate expression results in division by zero
sv: Koordinatuttrycket resulterar i division med noll

en: Coordinate expression was empty or not understood
sv: Koordinatuttrycket var tomt eller förstods inte

en: Could not parse '%s' as a floating point number
sv: Kunde inte tolka ”%s” som ett flyttal

en: Could not parse '%s' as an integer
sv: Kunde inte tolka ”%s” som ett heltal

en: Could not parse alpha value '%s' in blended color
sv: Kunde inte tolka alfavärdet ”%s” i blandad färg

en: Could not parse color '%s'
sv: Kunde inte tolka färgen ”%s”

en: Could not parse shade factor '%s' in shaded color
sv: Kunde inte tolka skuggfaktorn ”%s” i skuggad färg

en: Dark Theme:
sv: Mörkt tema:

en: Determines whether Metacity is a compositing manager.
sv: Fastställer huruvida Metacity är en sammansättningshanterare.

en: Dialog
sv: Dialogruta

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte pilen ”%s” för <%s>-element

en: Did not understand color component '%s' in color specification
sv: Förstod inte färgkomponenten ”%s” i färgspecifikation

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte fyllnadstypen ”%s” för <%s>-element

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte skuggan ”%s” för <%s>-element

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte tillståndet ”%s” för <%s>-element

en: Did not understand state '%s' in color specification
sv: Förstod inte tillståndet ”%s” i färgspecifikation

en: Did not understand trailing characters '%s' in string '%s'
sv: Förstod inte de avslutande tecknen ”%s” i strängen ”%s”

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
sv: Förstod inte värdet ”%s” för toningstyp

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanteraren

en: Distance '%s' is unknown
sv: Avståndet ”%s” är okänt

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
sv: Skapa inte helskärmsfönster som är maximerade och saknar dekorationer

en: Drew <b>%d</b> frames in <b>%f</b> client-side seconds (<b>%f</b> milliseconds per frame) and <b>%f</b> seconds wall clock time including X server resources (<b>%f</b> milliseconds per frame).
sv: Ritade <b>%d</b> ramar på <b>%f</b> sekunder på klientsidan (<b>%f</b> millisekunder per ram) och <b>%f</b> sekunder väggklockstid inklusive X-serverresurser (<b>%f</b> millisekunder per ram).

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet under <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett <%s>-element

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett <constant>-element

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett distance/border/aspect_ratio-element

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett ritningsåtgärdselement

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett namn-/författare-/datum-/beskrivningselement

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
sv: Aktivera kantexpandering när fönster släpps på skärmkanterna

en: Failed to find a valid file for theme '%s'
sv: Misslyckades med att hitta en giltig fil för temat ”%s”

en: Falling back to default GTK+ theme - Adwaita
sv: Faller tillbaka på standardtemat för GTK+ - Adwaita

en: Frame Flags:
sv: Ramflaggor:

en: Frame Type:
sv: Ramtyp:

en: Frame geometry does not specify size of buttons
sv: Ramgeometrin anger inte storlek på knappar

en: Frame style already has a button for function %s state %s
sv: Ramstilen har redan en knapp för funktionen %s tillstånd %s

en: Frame style already has a piece at position %s
sv: Ramstilen har redan en del vid position %s

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse '%s'
sv: GTK-färgspecifikationen måste ha en stängningsklammer efter tillståndet, t.ex. gtk:fg[NORMAL], där NORMAL är tillståndet; kunde inte tolka ”%s”

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse '%s'
sv: GTK-färgspecifikationen måste ha tillståndet inom klamrar, t.ex. gtk:fg[NORMAL], där NORMAL är tillståndet; kunde inte tolka ”%s”

en: GTK custom color specification must have color name and fallback in parentheses, e.g. gtk:custom(foo,bar); could not parse '%s'
sv: Anpassad GTK-färgspecifikation måste ha ett färgnamn och ett reservnamn inom parentes, t.ex. gtk:custom(foo,bar); kunde inte tolka ”%s”

en: Got MetaFrameBorders in <b>%f</b> seconds (CSS loading, PangoFontDescription creation and title height calculation).
sv: Fick MetaFrameBorders på <b>%f</b> sekunder (CSS-inläsning, skapande av PangoFontDescription och beräkning av titelhöjd).

en: Gradients should have at least two colors
sv: Toningarna bör ha minst två färger

en: Gtk:custom format is 'gtk:custom(color_name,fallback)', '%s' does not fit the format
sv: Gtk:custom-format är ”gtk:custom(color_name,fallback)”, ”%s” passar inte formatet

en: Has Focus
sv: Har fokus

en: Hide all normal windows
sv: Dölj alla normala fönster

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
sv: Om aktiverat maximeras släppta fönster på en vertikal skärmkant och storleksändras horisontellt för att täcka halva den tillgängliga ytan. Att släppa fönster på översta skärmkanten maximerar dem fullständigt.

en: If set to true, Metacity will show window content thumbnails in the Alt-Tab window instead of only icons.
sv: Om satt till true (sant) kommer Metacity att visa miniatyrbilder av fönsterinnehåll istället för ikoner i Alt-Tab-fönstret.

en: If true, Metacity will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
sv: Om detta är true (sant) kommer metacity att ge användaren mindre återkoppling genom att använda trådramar, undvika animationer, och andra sätt. Detta är en betydande minskning av användbarheten för många användare, men kan tillåta äldre program och terminalservrar att fungera i de fall de annars skulle varit olämpliga. Funktionaliteten med trådramar är dock inaktiverad då tillgänglighet är på.

en: If true, trade off usability for less resource usage
sv: Om sant kommer användbarhet att åsidosättas till förmån för mindre resursanvändning

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
sv: Att inkludera draw_ops ”%s” här skulle skapa en cirkulärreferens

en: Initialize session from savefile
sv: Initiera session från sparandefil

en: Integer %ld is too large, current max is %d
sv: Heltalet %ld är för stort, aktuellt maxvärde är %d

en: Integer %ld must be positive
sv: Heltalet %ld måste vara positivt

en: Invalid character '%c' in color_name parameter of gtk:custom, only A-Za-z0-9-_ are valid
sv: Ogiltigt tecken ”%c” i parametern color_name för gtk:custom - endast A-Za-z0-9-_ är giltiga

en: Invalid title scale '%s' (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
sv: Ogiltig titelskala ”%s” (måste vara ett av xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: Keep Window On Top
sv: Behåll fönstret överst

en: Line %d character %d: %s
sv: Rad %d tecken %d: %s

en: Loaded <b>%s</b> theme <b>%s</b> in <b>%f</b> seconds.
sv: Läste in <b>%s</b>-temat <b>%s</b> på <b>%f</b> sekunder.

en: Lower window below other windows
sv: Sänk fönster under andra fönster

en: Ma_ximize
sv: Ma_ximera

en: Make X calls synchronous
sv: Gör X-anrop synkrona

en: Maximize Window
sv: Maximera fönster

en: Maximize window
sv: Maximera fönster

en: Maximize window horizontally
sv: Maximera fönster horisontellt

en: Maximize window vertically
sv: Maximera fönster vertikalt

en: Maximized
sv: Maximerad

en: Menu
sv: Meny

en: MetaThemeImplClass::load not implemented for '%s'
sv: MetaThemeImplClass::load är ej implementerad för ”%s”

en: Metacity Theme Viewer
sv: Metacity temavisare

en: Metacity supports two theme types - GTK+ (gtk.css) and Metacity (metacity-theme-x.xml). GTK+ theme: all data is loaded from CSS. This is the same theme that is used by Mutter for server-side decorations and by GTK+ for client-side decorations. Metacity theme: data is loaded from metacity-theme-x.xml and CSS. When using this theme type you MUST provide a valid theme name.
sv: Metacity stöder två tematyper - GTK+ (gtk.css) och Metacity (metacity-theme-x.xml). GTK+-tema: all data läses in från CSS. Det är samma tema som används av Mutter för dekorationer på serversidan och av GTK+ för dekorationer på klientsidan. Metacity-tema: data läses in från metacity-theme-x.xml och CSS. När detta tema används MÅSTE du använda ett giltigt temanamn.

en: Metacity's default window-placement behavior is smart (first-fit), similar to behaviors in some other window managers. It will try to tile windows so that they do not overlap. Set this option to "smart" for this behavior. This option can be set to "center" to place new windows in the centers of their workspaces, "origin" for the upper-left corners of the workspaces, or "random" to place new windows at random locations within their workspaces.
sv: Metacitys standardbeteende för fönsterplacering är smart (första-som-passar), liknande beteendet hos en del andra fönsterhanterare. Det kommer att försöka lägga fönster sida-vid-sida så att de inte överlappar varandra. Sätt flaggan till "smart" för detta beteende. Denna flagga kan sättas till "center" för att placera nya fönster i centrum av deras arbetsytor, "origin" för övre vänstra hörnet av deras arbetsytor eller "random" för att placera nya fönster slumpmässigt inom deras arbetsytor.

en: Mi_nimize
sv: _Minimera

en: Minimize Window
sv: Minimera fönster

en: Minimize window
sv: Minimera fönster

en: Missing <frame state='%s' resize='%s' focus='%s' style='whatever' />
sv: <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/> saknas

en: Modal Dialog
sv: Modalt dialogfönster

en: Move Titlebar On_screen
sv: Flytta namnlist på _skärm

en: Move to Another _Workspace
sv: Flytta till en annan _arbetsyta

en: Move to Workspace R_ight
sv: Flytta till arbetsyta till _höger

en: Move to Workspace _Down
sv: Flytta till arbetsyta _nedanför

en: Move to Workspace _Left
sv: Flytta till arbetsyta till _vänster

en: Move to Workspace _Up
sv: Flytta till arbetsyta _uppåt

en: Move to workspace above
sv: Flytta till arbetsyta ovanför

en: Move to workspace below
sv: Flytta till arbetsyta nedanför

en: Move to workspace left
sv: Flytta till arbetsyta till vänster

en: Move to workspace right
sv: Flytta till arbetsyta till höger

en: Move window
sv: Flytta fönster

en: Move window one workspace down
sv: Flytta fönster en arbetsyta nedåt

en: Move window one workspace to the left
sv: Flytta fönster en arbetsyta åt vänster

en: Move window one workspace to the right
sv: Flytta fönster en arbetsyta åt höger

en: Move window one workspace up
sv: Flytta fönster en arbetsyta uppåt

en: Move window to workspace 1
sv: Flytta fönster till arbetsyta 1

en: Move window to workspace 2
sv: Flytta fönster till arbetsyta 2

en: Move window to workspace 3
sv: Flytta fönster till arbetsyta 3

en: Move window to workspace 4
sv: Flytta fönster till arbetsyta 4

en: NAME
sv: NAMN

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
sv: Inget ”extent_angle”- eller ”to”-attribut i element <%s>

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
sv: Inget ”start_angle”- eller ”from”-attribut i element <%s>

en: No '%s' attribute on element <%s>
sv: Inget ”%s”-attribut i element <%s>

en: No <%s> set for theme '%s'
sv: Inget <%s> angivet för temat ”%s”

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
sv: Inget <draw_ops> kallat ”%s” har definierats

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
sv: Inget <draw_ops> med namnet ”%s” har definierats

en: No <draw_ops> with the name '%s' has been defined
sv: Inget <draw_ops> med namnet ”%s” har definierats

en: No draw_ops provided for button
sv: Inget draw_ops tillhandahålls för knappen

en: No draw_ops provided for frame piece
sv: Inget draw_ops tillhandahålls för ramdel

en: No frame style set for window type '%s' in theme '%s', add a <window type='%s' style_set='whatever' /> element
sv: Ingen ramstil angiven för fönstertypen ”%s” i temat ”%s”, lägg till ett <window type="%s" style_set="whatever"/>-element

en: No text is allowed inside element <%s>
sv: Ingen text är tillåten inuti elementet <%s>

en: Opened log file %s
sv: Öppnade loggfilen %s

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
sv: Yttersta elementet i temat måste vara <metacity_theme>, inte <%s>

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Print version
sv: Skriv ut version

en: Put Window On Only One Workspace
sv: Placera fönstret på endast en arbetsyta

en: Raise window above other windows
sv: Höj fönster över andra fönster

en: Raise window if covered, otherwise lower it
sv: Höj fönstret om det skyms av ett annat fönster, sänk det annars

en: Reload
sv: Läs om

en: Remove Window From Top
sv: Ta bort överliggande fönster

en: Replace the running window manager with Metacity
sv: Ersätt den körande fönsterhanteraren med Metacity

en: Resize window
sv: Ändra storlek på fönster

en: Restore Window
sv: Återställ fönster

en: Restore window
sv: Återställ fönster

en: Roll Up Window
sv: Rulla upp fönstret

en: Roll _Up
sv: _Rulla upp

en: Run
sv: Kör

en: Run again
sv: Kör igen

en: Scale:
sv: Skala:

en: Shade factor '%s' in shaded color is negative
sv: Skuggfaktorn ”%s” i skuggad färg är negativ

en: Shade format is 'shade/base_color/factor', '%s' does not fit the format
sv: Skuggformatet är ”shade/base_color/factor”, ”%s” passar inte formatet

en: Shaded
sv: Skuggad

en: Shift
sv: Skift

en: Should not have 'resize' attribute on <%s> element for maximized states
sv: Bör inte ha ”resize”-attribut i <%s>-element för maximerade tillstånd

en: Should not have 'resize' attribute on <%s> element for maximized/shaded states
sv: Bör inte ha ”resize”-attribut i <%s>-element för maximerat/upprullat tillstånd

en: Show the applications menu
sv: Visa programmenyn

en: Show the run command prompt
sv: Visa Kör kommando-dialogen

en: Show window content thumbnail in Alt-Tab
sv: Visa miniatyrbild av fönsterinnehåll i Alt-Tab

en: Specify session management ID
sv: Ange sessionshanterings-ID

en: Style has already been specified for state %s focus %s
sv: Stilen har redan angivits för tillståndet %s fokus %s

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
sv: Stilen har redan angivits för tillståndet %s storleksändring %s fokus %s

en: Switch applications
sv: Växla program

en: Switch system controls
sv: Växla systemkontroller

en: Switch system controls directly
sv: Växla systemkontroller direkt

en: Switch to workspace 1
sv: Växla till arbetsyta 1

en: Switch to workspace 2
sv: Växla till arbetsyta 2

en: Switch to workspace 3
sv: Växla till arbetsyta 3

en: Switch to workspace 4
sv: Växla till arbetsyta 4

en: Switch windows
sv: Växla fönster

en: Switch windows directly
sv: Växla fönster direkt

en: Switch windows of an app directly
sv: Växla fönster för ett program direkt

en: Switch windows of an application
sv: Växla fönster för ett program

en: TYPE
sv: TYP

en: Theme Name
sv: Temanamn

en: Theme Type
sv: Tematyp

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
sv: Temat innehöll ett uttryck som resulterade i ett fel: %s

en: Theme name to use
sv: Temanamn att använda

en: Theme requires version %s but latest supported theme version is %d.%d
sv: Temat kräver version %s, men senaste temaversion som stöds är %d.%d

en: Theme type to use ("gtk" or "metacity")
sv: Tematyp att använda (”gtk” eller ”metacity”)

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
sv: Dessa fönster har inte stöd för &quot;spara nuvarande inställningar&quot; och kommer att behöva startas om manuellt nästa gång du loggar in.

en: This setting is only used if Metacity is selected as the theme type. You MUST provide a valid Metacity theme name, otherwise Metacity will fall back to the default GTK+ theme - Adwaita.
sv: Denna inställning används bara om Metacity är vald som tematypen. Du MÅSTE ange ett giltigt Metacity-temanamn, annars kommer Metacity att falla tillbaka på standardtemat för GTK+ - Adwaita.

en: Tiled
sv: Sida-vid-sida

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Toggle maximization state
sv: Växla maximeringstillstånd

en: Toggle shaded state
sv: Växla upprullat tillstånd

en: Toggle window on all workspaces or one
sv: Växla fönster på alla arbetsytor eller bara en

en: Turn compositing off
sv: Stäng av sammansättning

en: Turn compositing on
sv: Slå på sammansättning

en: Unknown attribute %s on <%s> element
sv: Okänt attribut %s i <%s>-element

en: Unknown element %s
sv: Okänt element %s

en: Unknown function "%s" for button
sv: Okänd funktion ”%s” för knapp

en: Unknown position "%s" for frame piece
sv: Okänd position ”%s” för ramdel

en: Unknown state '%s' for button
sv: Okänt tillstånd ”%s” för knapp

en: Unknown style_set '%s' on <%s> element
sv: Okänt style_set ”%s” i <%s>-element

en: Unknown type '%s' on <%s> element
sv: Okänd typ ”%s” i <%s>-element

en: Unma_ximize
sv: Avma_ximera

en: Unroll Window
sv: Rulla tillbaka fönstret

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: User-defined constants must begin with a capital letter; '%s' does not
sv: Användardefinierade konstanter måste börja med en stor bokstav; ”%s” gör det inte

en: Utility
sv: Verktyg

en: View split on left
sv: Visa delning till vänster

en: View split on right
sv: Visa delning till höger

en: Window App Menu
sv: Programfönstermeny

en: Window Menu
sv: Fönstermeny

en: Window placement behavior
sv: Beteende för fönsterplacering

en: Window type '%s' has already been assigned a style set
sv: Fönstertypen ”%s” har redan tilldelats en stilsamling

en: Windows
sv: Fönster

en: Workspace %d
sv: Arbetsyta %d

en: Workspace %d%n
sv: Arbetsyta %d%n

en: Workspace %s%d
sv: Arbetsyta %s%d

en: Workspace 1_0
sv: Arbetsyta 1_0

en: X Display to use
sv: X-display att använda

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
sv: Du kan välja att vänta en kort stund på det för att fortsätta eller tvinga programmet att helt avslutas.

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
sv: Du måste ange en bakgrund för att ett alfavärde ska vara meningsfullt

en: _Always on Visible Workspace
sv: Alltid på _synlig arbetsyta

en: _Close
sv: S_täng

en: _Force Quit
sv: _Tvinga att avsluta

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Only on This Workspace
sv: _Endast på denna arbetsyta

en: _Resize
sv: _Ändra storlek

en: _Unroll
sv: _Rulla ned

en: _Wait
sv: _Vänta

en: bottom
sv: nederkant

en: frame geometry does not specify '%s' dimension
sv: ramgeometrin anger inte ”%s”-dimensionen

en: frame geometry does not specify dimension '%s' for border '%s'
sv: ramgeometrin anger inte dimensionen ”%s” för ramen ”%s”

en: left
sv: vänster

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: metacity %s
    Copyright © 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc. och andra
    Det här är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor.
    Det finns INGA garantier; inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.

en: nested <window> tag
sv: nästlad <window>-tagg

en: right
sv: höger

en: top
sv: överkant
