network-manager-applet master - en to tr translation catalogue (181 entries)

en: %s _certificate
tr: %s _sertifikası

en: %s certificate _password
tr: %s sertifika _parolası

en: %s connection
tr: %s bağlantısı

en: %s key _password
tr: %s anahtar _parolası

en: %s private _key
tr: %s özel _anahtarı

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
tr: '%s::%s' geçerli bir özellik adı değil; '%s' bir GObject alt türü değil

en: (None)
tr: (Hiçbiri)

en: (Unknown)
tr: (Bilinmeyen)

en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
tr: (bazı durumlarda) Geniş bant ödeme planı APNʼsi (Erişim Noktası Adı)

en: 1 (Default)
tr: 1 (Öntanımlı)

en: A connection will now be made to your mobile broadband provider using the settings you selected. If the connection fails or you cannot access network resources, double-check your settings. To modify your mobile broadband connection settings, choose “Network Connections” from the System → Preferences menu.
tr: Seçtiğiniz ayarlar kullanılarak mobil geniş bant sağlayıcınızla bir bağlantı yapılacak. Bağlantı başarısız olursa veya ağ öz kaynaklarına ulaşamazsanız ayarlarınızı gözden geçirin. Geniş bant bağlantı ayarlarınızı düzenlemek için Sistem → Tercihler menüsünden “Ağ Bağlantıları”nı seçin.

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Allow automatic PAC pro_visioning
tr: Kendiliğinden PAC ön _hazırlığına izin ver

en: Anony_mous identity
tr: Anoni_m kimlik

en: Anonymous
tr: Anonim

en: Any device
tr: Herhangi bir aygıt

en: Ask for this password every time
tr: Bu parolayı her zaman sor

en: Au_thentication
tr: _Yetkilendirme

en: Authenticated
tr: Kimlik doğrulandı

en: Authentication required by Wi-Fi network
tr: Kablosuz ağ için kimlik doğrulaması gerekli

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Both
tr: İkisi de

en: C_onnect
tr: B_ağlan

en: C_onnection
tr: B_ağlantı

en: C_reate
tr: _Oluştur

en: Cancel
tr: İptal Et

en: Certificate in %s
tr: %s içindeki sertifika

en: Choose %s Certificate
tr: %s Sertifikası Seç

en: Choose a %s Certificate
tr: %s Sertifikası Seç

en: Choose a PAC file
tr: Bir PAC dosyası seçin

en: Choose a key for %s Certificate
tr: %s Sertifikası için anahtar seç

en: Choose your Billing Plan
tr: Ödeme Planınızı Seçin

en: Choose your Provider
tr: Sağlayıcınızı Seçin

en: Choose your Provider’s Country or Region
tr: Sağlayıcınızın Ülkesini veya Bölgesini Seçin

en: Click to connect
tr: Bağlanmak için tıkla

en: Confirm Mobile Broadband Settings
tr: Mobil Geniş Bant Ayarlarını Doğrula

en: Connect to Hidden Wi-Fi Network
tr: Gizli Kablosuz Ağa Bağlan

en: Country or region:
tr: Ülke veya bölge:

en: Create New Wi-Fi Network
tr: Yeni Kablosuz Ağ Oluştur

en: Create a connection for _this mobile broadband device:
tr: Bu mobil _geniş bant aygıtı için bir bağlantı oluştur:

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
tr: DER, PEM, veya PKCS#12 özel anahtarları (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Disable VPN notifications
tr: VPN bildirimlerini kapat

en: Disable WiFi Create
tr: WiFi Oluşturmayı devre dışı bırak

en: Disable connected notifications
tr: Bağlantı bildirimlerini kapat

en: Disable disconnected notifications
tr: Bağlantı kesildi bildirimlerini kapat

en: Dynamic WEP (802.1x)
tr: Dinamik WEP (802.1x)

en: Enter %s PIN
tr: %s PINʼini Gir

en: Enter a name for the Wi-Fi network you wish to create.
tr: Oluşturmak istediğiniz Kablosuz ağ için bir ad girin.

en: Enter the name and security details of the hidden Wi-Fi network you wish to connect to.
tr: Bağlanmak istediğiniz gizli kablosuz ağın adını ve güvenlik ayrıntılarını girin.

en: Error logging in:
tr: Giriş yaparken hata:

en: Error opening a session:
tr: Oturum açılırken hata:

en: Externally configured
tr: Harici olarak yapılandırıldı

en: FAST
tr: HIZLI

en: Hidden Wi-Fi network
tr: Gizli Kablosuz ağ

en: I can’t find my provider and I wish to set up the connection _manually:
tr: Sağlayıcımı bulamıyorum ve _elle kurmak istiyorum:

en: I_dentity
tr: K_imlik

en: Ignore CA certificate
tr: CA sertifikasını yok say

en: Installed CDMA device
tr: Kurulan CDMA aygıtı

en: Installed GSM device
tr: Kurulan GSM aygıtı

en: Issued By
tr: Düzenleyen

en: Key in %s
tr: %s içindeki anahtar

en: MSCHAPv2 (no EAP)
tr: MSCHAPv2 (EAP yok)

en: My country is not listed
tr: Ülkem listede değil

en: My plan is not listed…
tr: Planım listede yok…

en: My provider uses CDMA technology (1xRTT, EVDO)
tr: Sağlayıcım CDMA teknolojisini kullanıyor (1xRTT, EVDO)

en: My provider uses GSM technology (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)
tr: Sağlayıcım GSM teknolojisini kullanıyor (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)

en: Name
tr: Ad

en: Network
tr: Ağ

en: New Mobile Broadband Connection
tr: Yeni Mobil Geniş Bant Bağlantı

en: New Wi-Fi network
tr: Yeni Kablosuz Ağ

en: New…
tr: Yeni…

en: No CA certificate is _required
tr: CA sertifikası ge_rekli değildir

en: No certificate set
tr: Sertifika belirlenmedi

en: No key set
tr: Anahtar belirlenmedi

en: Open System
tr: Açık Sistem (Open System)

en: PAC _file
tr: PAC _dosyası

en: PAC files (*.pac)
tr: PAC dosyaları (*.pac)

en: PEAP _version
tr: PEAP _sürümü

en: PEM certificates (*.pem, *.crt, *.cer)
tr: PEM sertifikaları (*.pem, *.crt, *.cer)

en: P_rivate Key Passphrase
tr: Gizli Anahta_r Metni

en: Password
tr: Parola

en: Passwords or encryption keys are required to access the Wi-Fi network “%s”.
tr: “%s” kablosuz ağına erişmek için parola ya da şifreleme anahtarı gereklidir.

en: Protected EAP (PEAP)
tr: Korumalı EAP (PEAP)

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Scan with your phone or <a href="nma:print">Print</a>
tr: Telefonunuzla tarayın ya da <a href="nma:print">Yazdırın</a>

en: Select
tr: Seç

en: Select from file…
tr: Dosyadan seç…

en: Select your provider from a _list:
tr: _Listeden sağlayıcınızı seçin:

en: Selected plan _APN (Access Point Name):
tr: Seçili plan _APNʼsi (Erişim Noktası Adı):

en: Set this to true to disable notifications when Wi-Fi networks are available.
tr: Kullanılabilir kablosuz ağlar bulunduğunda bildirim gelmesini engellemek istiyorsanız bunu doğru olarak ayarlayın.

en: Set this to true to disable notifications when connecting to a network.
tr: Bir ağa bağlanırken bildirim gelmesini engellemek istiyorsanız bunu doğru olarak ayarlayın.

en: Set this to true to disable notifications when connecting to or disconnecting from a VPN.
tr: VPN bağlantısı yaparken ya da bağlantıyı keserken bildirim gelmesini engellemek istiyorsanız bunu doğru olarak ayarlayın.

en: Set this to true to disable notifications when disconnecting from a network.
tr: Bir ağ bağlantısını keserken bildirim gelmesini engellemek istiyorsanız bu seçeneği doğru olarak ayarlayın.

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in EAP authentication.
tr: EAP kimlik doğrulamasında CA sertifikaları ile ilgili uyarıları görmek istemiyorsanız bu seçeneği doğru olarak işaretleyin.

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in phase 2 of EAP authentication.
tr: EAP kimlik doğrulamasının 2. aşamasında CA sertifikaları ile ilgili uyarıları görmek istemiyorsanız bu seçeneği doğru olarak işaretleyin.

en: Set to FALSE to disable displaying the applet in the notification area.
tr: Bildirim alanında uygulamacığın görüntülenmesini istemiyorsanız bu seçeneği YANLIŞ olarak işaretleyin.

en: Set to true to disable creation of adhoc networks when using the applet.
tr: Uygulamacığı kullanırken adhoc ağ oluşturulmasını engellemek istiyorsanız bu seçeneği doğru olarak ayarlayın.

en: Set up a Mobile Broadband Connection
tr: Mobil Geniş Bant Bağlantı Ayarla

en: Sh_ow passphrase
tr: Parolayı _göster

en: Sh_ow passwords
tr: Parolayı _Göster

en: Shared Key
tr: Paylaşılan Anahtar

en: Sho_w key
tr: Anahtarı _göster

en: Sho_w password
tr: Parola_yı göster

en: Sho_w passwords
tr: Parolaları _göster

en: Show the applet in notification area
tr: Bildirim alanında uygulamacığı göster

en: Stamp
tr: Damga

en: Store the password for all users
tr: Parolayı tüm kullanıcılar için depola

en: Store the password only for this user
tr: Parolayı yalnızca bu kullanıcı için depola

en: Suffix of the server certificate name.
tr: Sunucu sertifika adının son eki.

en: Suppress networks available notifications
tr: Erişilebilir ağ bildirimlerini kapat

en: The password is not required
tr: Parola gerekli değil

en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
tr: Bu yardımcı, bir hücresel ağa (3G) kolayca mobil geniş bant bağlantı kurmanıza yardımcı olacak.

en: Tunneled TLS
tr: Tünelli TLS

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown error validating 802.1X security
tr: 802.1X güvenliğini doğrulamada bilinmeyen hata

en: Unlisted
tr: Listelenmemiş

en: Used to determine whether settings should be migrated to a new version.
tr: Ayarların yeni bir sürüme göç ettirip ettirilmeyeceğini belirtmek için kullanılır.

en: Version 0
tr: Sürüm 0

en: Version 1
tr: Sürüm 1

en: WEP 128-bit Passphrase
tr: WEP 128-bit Parola

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
tr: WEP 40/128-bit Anahtar (Hex ya da ASCII)

en: WEP inde_x
tr: WEP indek_si

en: WPA & WPA2 Personal
tr: WPA & WPA2 Kişisel

en: Warning: Selecting an incorrect plan may result in billing issues for your broadband account or may prevent connectivity.
    
    If you are unsure of your plan please ask your provider for your plan’s APN.
tr: Uyarı: Yanlış ödeme planı seçmeniz geniş bant hesabınız için ödeme sorunları oluşturabilir veya bağlantınızı etkileyebilir.
    
    Planınızdan emin değilseniz hizmet sağlayıcınıza planınızın APNʼsini sorun.

en: Wi-Fi Network Authentication Required
tr: Kablosuz Ağ Kimlik Doğrulaması Gerekli

en: Wi-Fi _adapter
tr: Kablosuz _bağdaştırıcı

en: Wi-Fi _security
tr: Kablosuz _güvenliği

[ctx: Wifi/wired security]
en: None
tr: Hiçbiri

en: You will need the following information:
tr: Aşağıdaki bilgilere gereksineceksiniz:

en: Your Device:
tr: Aygıtınız:

en: Your Plan:
tr: Planınız:

en: Your Provider:
tr: Sağlayıcınız:

en: Your broadband billing plan name
tr: Geniş bant ödeme planınızın adı

en: Your broadband provider’s name
tr: Geniş bant sağlayıcınızın adı

en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
tr: Mobil geniş bant bağlantınız aşağıdaki ayarlarla yapılandırıldı:

en: _Cancel
tr: _İptal Et

en: _Domain
tr: _Etki Alanı

en: _Inner authentication
tr: _Dahili kimlik doğrulaması

en: _Key
tr: _Anahtar

en: _Login
tr: _Giriş

en: _Network name
tr: _Ağ adı

en: _OK
tr: _TAMAM

en: _Password
tr: Pa_rola

en: _Password:
tr: Pa_rola:

en: _Remember PIN
tr: PINʼi _Anımsa

en: _Secondary Password:
tr: _İkincil Parola:

en: _Select your plan:
tr: _Planınızı seçin:

en: _Tertiary Password:
tr: _Üçüncül Parola:

en: _Type
tr: _Tür

en: _Unlock token
tr: Jetonun kilidini _aç

en: _Username
tr: _Kullanıcı adı

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
tr: '%2$s' nesnesi için "%1$s" kurgu özelliği inşadan sonra ayarlanamaz

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
tr: geçersiz wep-anahtarı: %zu uzunluğundaki bir anahtar yalnızca ascii karakterler içermelidir

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
tr: geçersiz wep-anahtarı: %zu uzunluğundaki bir anahtar yalnızca onaltılı (hex) rakamlardan oluşmalı

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
tr: geçersiz wep-anahtarı: parola boş olmamalıdır

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
tr: geçersiz wep-anahtarı: parola 64 karakterden kısa olmalıdır

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
tr: geçersiz wep-anahtarı: geçersiz anahtar uzunluğu %zu. Bir anahtar ya 5/13 (ascii) ya da 10/26 (onaltılık) uzunluğunda olmalıdır

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
tr: geçersiz wpa-psk: 64 baytlık anahtar onaltılık olarak yorumlanamıyor

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
tr: geçersiz wpa-psk: geçersiz anahtar uzunluğu %zu. [8,63] bayt ya da 64 onaltılık rakam olmalıdır

en: missing EAP client Private Key passphrase
tr: kayıp EAP istemci Gizli Anahtar metni

en: missing EAP password
tr: eksik EAP parolası

en: missing EAP username
tr: eksik EAP kullanıcı adı

en: missing EAP-FAST PAC file
tr: EAP-FAST PAC dosyası eksik

en: missing EAP-LEAP password
tr: EAP-LEAP parolası eksik

en: missing EAP-LEAP username
tr: EAP-LEAP kullanıcı adı eksik

en: missing EAP-TLS identity
tr: eksik EAP-TLS kimliği

en: missing leap-password
tr: leap-parolası eksik

en: missing leap-username
tr: leap-kullanıcı adı eksik

en: missing wep-key
tr: wep-anahtarı eksik

en: no CA certificate selected
tr: CA sertifikası seçilmedi

en: no key selected
tr: anahtar seçilmedi

en: no user certificate selected
tr: kullanıcı sertifikası seçilmedi

en: object class '%s' has no property named '%s'
tr: '%s' nesne sınıfının '%s' adlı özelliği yok

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
tr: '%2$s' nesne sınıfının '%1$s' özelliği yazılabilir değil

en: selected CA certificate file does not exist
tr: seçilen CA sertifika dosyası yok

en: selected key file does not exist
tr: seçilen anahtar dosyası yok

en: selected user certificate file does not exist
tr: seçilen kullanıcı sertifika dosyası yok

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
tr: '%2$s' türündeki '%1$s' özelliğinin '%3$s' türünden değeri ayarlanamadı

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
tr: 802.1X güvenliğinde (wpa-eap) tanımlanmamış hata

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
tr: '%2$s' türünde "%1$s" değeri geçersiz veya '%4$s' türünde '%3$s' özelliği için aralık dışında
