Phil Bull philbull@gmail.com 2014 A Fájlrendszerek lapon megjelenő különböző mezők magyarázatai. Kelemen Gábor kelemeng at gnome dot hu 2014. Ismerje meg a Fájlrendszerek lap információinak jelentését.

A Fájlrendszerek lap felsorolja a számítógéphez csatlakoztatott lemezeket, azok neveit, és hogy mennyi hely érhető el rajtuk.

Az Eszköz alatt az operációs rendszer által a lemezhez rendelt nevet láthatja. A számítógéphez csatlakoztatott minden hardverelem kap egy bejegyzést a /dev könyvtár alatt, amely az azonosítására használatos. Merevlemezek esetén ez általában ehhez hasonló: /dev/sda.

A Könyvtár megadja, hogy a lemez vagy partíció hová van csatolva. A csatolás egy technikai kifejezés a lemez vagy partíció használhatóvá tételére. Egy lemez fizikailag csatlakoztatva lehet a számítógéphez, de ha nincs csatolva is, a fájlok nem érhetők el. Amikor egy lemez csatolásra kerül, akkor egy mappához lesz kapcsolva, amelyet megnyitva elérheti a lemezen lévő fájlokat. Ha például a Könyvtár alatt a /media/disk látható, akkor a /media/disk mappa megnyitásával érheti el a fájlokat.

A Típus megadja a lemezen vagy partíción használt fájlrendszer típusát. A fájlrendszer megadja, hogy a számítógép hogyan tárolja a fájlokat a lemezen. Egyes operációs rendszerek csak bizonyos fájlrendszertípusokat tudnak használni, így például érdemes lehet ellenőrizni a külső merevlemezen használt fájlrendszert.

Az Összesen megjeleníti a lemez teljes kapacitását, és az Elérhető oszlop megjeleníti, hogy abból mennyi használható fájlok és programok tárolására. A Használt megjeleníti, hogy jelenleg mennyi lemezhely van használatban.

A Használt és Elérhető alatti értékek összege nem feltétlenül azonos az Összesen oszlop alatti értékkel. Ennek oka, hogy a lemezterület egy része fenn van tartva a rendszer általi használatra. A fontos szám az Elérhető oszlop alatt látható, mivel ez adja meg, hogy ténylegesen mennyi lemezterületet használhat.

Előfordulhat, hogy az Összesen alatti érték nem egyezik a merevlemez gyártója által hirdetett kapacitással. Ez normális, és számos oka van. Az egyik, hogy a hardvergyártók egy kicsit másképp számolják a lemezkapacitást, mint mindenki más. Másik ok, hogy a lemezterület egy része az operációs rendszer általi használatra van fenntartva. Ha nagy az eltérés a várt kapacitástól, az azért is előfordulhat, mert a lemezt több partícióra osztották.