gnome-system-monitor - en to da translation catalogue (280 entries)

en: %d matching open file | %d matching open files
da[0]: %d åben fil som matcher
da[1]: %d åbne filer som matcher

en: %d open file | %d open files
da[0]: %d åben fil
da[1]: %d åbne filer

en: %s (%.1f%%) of %s
da: %s (%.1f%%) af %s

en: %u second | %u seconds
da[0]: %u sekund
da[1]: %u sekunder

en: %u:%02u.%02u
da: %u:%02u,%02u

en: %ud%02uh
da: %ud%02ut

en: %uw%ud
da: %uu%ud

en: <small><i><b>Note:</b> The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.</i></small>
da: <small><i><b>Bemærk:</b> Prioriteten af en proces er givet ved dens nice-værdi. En lavere
    værdi svarer til en højere prioritet.</i></small>

en: A simple process and system monitor.
da: En simpel proces- og systemovervåger.

en: A_ll Processes
da: A_lle processer

en: About
da: Om

en: Alert before ending or _killing processes
da: Advar ved afslutning eller _terminering af processer

en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
da: Er du sikker på at du vil afslutte den valgte proces “%s”« (PID: %u)?

en: Are you sure you want to end the selected process? | Are you sure you want to end the %d selected processes?
da[0]: Er du sikker på at du vil afslutte den valgte proces?
da[1]: Er du sikker på at du vil afslutte de %d valgte processer?

en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
da: Er du sikker på at du vil terminere den valgte proces “%s” (PID: %u)?

en: Are you sure you want to kill the selected process? | Are you sure you want to kill the %d selected processes?
da[0]: Er du sikker på at du vil terminere den valgte proces?
da[1]: Er du sikker på at du vil terminere de %d valgte processer?

en: Are you sure you want to stop the selected process “%s” (PID: %u)?
da: Er du sikker på at du vil stoppe den valgte proces “%s” (PID: %u)?

en: Are you sure you want to stop the selected process? | Are you sure you want to stop the %d selected processes?
da[0]: Er du sikker på at du vil stoppe den valgte proces?
da[1]: Er du sikker på at du vil stoppe de %d valgte processer?

en: Available
da: Tilgængelig

en: Behavior
da: Opførsel

en: CPU History
da: Processorforbrug

en: CPU Time
da: CPU-tid

en: CPU colors
da: CPU-farver

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
da: Kan ikke ændre prioriteten for proces med PID %d til %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
da: Kan ikke terminere proces med PID %d med signal %d.
    %s

en: Case insensitive
da: Ikke versalfølsom

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
da: Ændr prioritet for proces “%s” (PID: %u)

en: Change Priority of the selected process | Change Priority of %d selected processes
da[0]: Ændr prioritet for den valgte proces
da[1]: Ændr prioritet for de %d valgte processer

en: Change _Priority
da: Skift _prioritet

en: Click to set graph colors
da: Klik for at indstille graf-farver

en: Command Line
da: Kommandolinje

en: Control Group
da: Kontrolgruppe

en: Current Color
da: Nuværende farve

en: Custom
da: Tilpasset

en: Default graph incoming network traffic color
da: Standard-farve for indkommende trafik på netværksgraf

en: Default graph memory color
da: Standard-farve for hukommelsesgraf

en: Default graph outgoing network traffic color
da: Standard-farve for udgående trafik på netværksgraf

en: Default graph swap color
da: Standard-farve for swapgraf

en: Determines which processes to show.
da: Afgør hvilke processer der skal vises.

en: Device
da: Enhed

en: Directory
da: Mappe

en: Disk read
da: Disklæsning

en: Disk read total
da: Samlet disklæsning

en: Disk view columns order
da: Disklistens kolonne-sorteringsrækkefølge

en: Disk view sort column
da: Disklistens sorteringskolonne

en: Disk view sort order
da: Disklistens kolonne-sorteringsrækkefølge

en: Disk write
da: Diskskrivning

en: Disk write total
da: Samlet diskskrivning

en: Draw CPU chart as s_mooth graph
da: Tegn CPU-graf som _jævn graf

en: Each entry is in the format (CPU#, Hexadecimal color value)
da: Hver indgang er på formatet (CPU#, heksadecimal farveværdi)

en: Enable _smooth refresh
da: Aktivér _blød opdatering

en: Enable/Disable smooth refresh
da: Aktivér/deaktivér blød opdatering

en: End _Process
da: Afslut _proces

en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
da: Ved at afslutte en proces kan du ødelægge dine data, spolere en fungerende session eller skabe en sikkerhedsrisiko. Kun processer som ikke svarer bør afsluttes.

en: File Systems
da: Filsystemer

en: File Systems view
da: Filsystemsvisning

en: File system i_nformation shown in list:
da: Filsystemi_nformation vist i listen:

en: Filename
da: Filnavn

en: Filter files by name
da: Filtrér filer efter navn

en: Flags
da: Flag

en: Fraction
da: Brøkdel

en: Free
da: Fri

en: GNOME System Monitor
da: GNOME-Systemovervågning

en: Graphs
da: Grafer

en: Help
da: Hjælp

en: High
da: Høj

en: High Priority
da: Høj prioritet

en: ID
da: Id

en: IPv4 network connection
da: IPv4-netværksforbindelse

en: IPv6 network connection
da: IPv6-netværksforbindelse

en: Icon
da: Ikon

en: If TRUE, system-monitor operates in “Solaris mode” where a task’s CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in “Irix mode”.
da: Hvis “TRUE”, kører systemovervågning i “Solaris-tilstand”, hvor et jobs processorforbrug divideres med det samlede antal processorer. Ellers køres i “Irix-tilstand”.

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU chart as a smoothed graph, otherwise as a line chart.
da: Hvis sat til sand vil system-monitor vise CPU-grafen som en jævn graf, ellers som en linjegraf.

en: If TRUE, system-monitor shows the CPU chart as a stacked area chart instead of a line chart.
da: Hvis sat til sand vil system-monitor vise CPU-grafen som en stablet arealgraf i stedet for en linjegraf.

en: Information Fields
da: Informationsfelter

en: Kill process
da: Terminér proces

en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
da: Ved at terminere (kill) en proces kan du ødelægge dine data, spolere en fungerende session eller skabe en sikkerhedsrisiko. Kun processer som ikke svarer bør termineres.

en: Low
da: Lav

en: Low Priority
da: Lav prioritet

en: M_y Processes
da: _Mine processer

en: Main Window should open maximized
da: Hovedvindue skal åbne maksimeret

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
da: Størrelse og position for hovedvindue på formen (bredde, højde, xpos, ypos)

en: Memory
da: Hukommelse

en: Memory Maps
da: Hukommelsesområder

en: Memory and Swap History
da: Hukommelsesforbrug

en: Memory map sort column
da: Sorteringskolonne for hukommelsesområde

en: Memory map sort order
da: Sorteringsrækkefølge for hukommelsesområde

[ctx: Menu item to Open Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
da: Søg efter åbne filer

en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;
da: Overvågning;System;Proces;CPU;Processor;Hukommelse;Netværk;Historik;Forbrug;

en: Monitor;System;Process;CPU;Memory;Network;History;Usage;Performance;Task;Manager;Activity;
da: Overvågning;System;Proces;CPU;Processor;Hukommelse;Netværk;Historik;Forbrug;Ydelse;Opgave;Håndtering;Aktivitet

en: N/A
da: -

en: Network History
da: Netværkshistorik

en: Nice
da: Prioritet

en: Normal Priority
da: Normal prioritet

en: Object
da: Objekt

en: Open Files
da: Åbne filer

en: Open _Files
da: Åbn _filer

en: Open files sort column
da: Sorteringskolonne for åbne filer

en: Open files sort order
da: Sorteringsrækkefølge for åbne filer

en: Owner
da: Ejer

en: Percentage full for pie color pickers
da: Procentdel fuld til lagkage-farvevælger

en: Pick a Color
da: Vælg en farve

en: Pick a Color for “%s”
da: Vælg en farve for “%s”

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Priority
da: Prioritet

en: Private clean
da: Privat ren

en: Private dirty
da: Privat snavset

en: Privileges are required to change the priority of processes
da: Privilegier er påkrævet for at ændre prioritet for processer

en: Privileges are required to control other users’ processes
da: Privilegier er påkrævet for at kontrollere andre brugeres processer

en: Process
da: Proces

en: Process Name
da: Procesnavn

en: Process i_nformation shown in list:
da: _Procesoplysninger vist i listen:

en: Process list view
da: Proceslistevisning

en: Process view columns order
da: Kolonnerækkefølge for proceslisten

en: Process view sort column
da: Sorteringskolonne for proceslisten

en: Process view sort order
da: Sorteringsrækkefølge for proceslisten

en: Processes
da: Processer

en: Quit
da: Afslut

en: Received invalid color data
da: Modtog ugyldig farvedata

en: Receiving
da: Modtager

en: Renice process
da: Ændr procesprioritet

en: Resident Memory
da: Resident huk.

en: Resources
da: Ressourcer

en: Resources overview
da: Ressourceoversigt

en: Running
da: Kører

en: Saves the currently viewed tab
da: Gemmer det aktuelt viste faneblad

en: Seat
da: Sæde

en: Security Context
da: Sikkerhedskontekst

en: Sending
da: Sender

en: Shared Memory
da: Delt huk.

en: Shared clean
da: Delt ren

en: Shared dirty
da: Delt snavset

en: Show CPU chart as smooth graph using Bezier curves
da: Vis CPU-graf som jævn graf, der bruger Bezierkurver

en: Show CPU chart as stacked area chart
da: Vis CPU-graf som stablet arealgraf

en: Show _all file systems
da: Vis _alle filsystemer

en: Show disk view “Available” column on startup
da: Vis diskvisningens “Tilgængelig”-kolonne ved start

en: Show disk view “Device” column on startup
da: Vis diskvisningens “Enheds”-kolonne ved start

en: Show disk view “Directory” column on startup
da: Vis diskvisningens “Mappe”-kolonne ved start

en: Show disk view “Free” column on startup
da: Vis diskvisningens “Fri”-kolonne ved start

en: Show disk view “Total” column on startup
da: Vis diskvisningens “Total”-kolonne ved start

en: Show disk view “Type” column on startup
da: Vis diskvisningens “Type”-kolonne ved start

en: Show disk view “Used” column on startup
da: Vis diskvisningens “Brugt”-kolonne ved start

en: Show network traffic in bits
da: Vis netværkstrafik i bit

en: Show process dependencies in tree form
da: Vis procesafhængigheder som et træ

en: Show process properties
da: Vis procesegenskaber

en: Show process “CPU %” column on startup
da: Vis proceskolonnen “CPU %” ved start

en: Show process “CPU Time” column on startup
da: Vis proceskolonnen “CPU-tid” ved start

en: Show process “Command Line” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Kommandolinje” ved start

en: Show process “Control Group” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Kontrolgruppe” ved start

en: Show process “Disk read” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Disklæsning” ved start

en: Show process “Disk write” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Diskskrivning” ved start

en: Show process “Memory” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Hukommelse” ved start

en: Show process “Name” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Navn” ved start

en: Show process “Nice” column on startup
da: Vis proceskolonnen prioritet ved start

en: Show process “Owner” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Ejer” ved start

en: Show process “PID” column on startup
da: Vis proceskolonnen “PID” ved start

en: Show process “Priority” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Prioritet” ved start

en: Show process “Resident Memory” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Resident hukommelse” ved start

en: Show process “SELinux Security Context” column on startup
da: Vis proceskolonnen “SELinux-sikkerhedskontekst” ved start

en: Show process “Seat” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Sæde” ved start

en: Show process “Session” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Session” ved start

en: Show process “Shared Memory” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Delt hukommelse” ved start

en: Show process “Started” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Startet” ved start

en: Show process “Status” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Status” ved start

en: Show process “Total disk read” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Samlet disklæsning” ved start

en: Show process “Total disk write” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Samlet diskskrivning” ved start

en: Show process “Unit” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Enhed” ved start

en: Show process “User” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Bruger” ved start

en: Show process “Virtual Memory” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Virtuel hukommelse” ved start

en: Show process “Waiting Channel” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Ventekanal” ved start

en: Show process “Writable Memory” column on startup
da: Vis proceskolonnen “Skrivbar hukommelse” ved start

en: Show process “X Server Memory” column on startup
da: Vis proceskolonnen “X-serverhukommelse” ved start

en: Show the File Systems tab
da: Vis filsystemfanebladet

en: Show the Processes tab
da: Vis procesfaneblade

en: Show the Resources tab
da: Vis ressourcefanebladet

en: Show the application’s version
da: Vis programmets version

en: Show warning dialog when killing processes
da: Vis advarselsdialog ved terminering af processer

en: Sleeping
da: Sover

en: Solaris mode for CPU percentage
da: Solaris-tilstand for processorforbrug

en: Started
da: Startet

en: Stopped
da: Stoppet

en: Stopping a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be stopped.
da: At stoppe en proces kan ødelægge data, sessionen, eller forårsage en sikkerhedsrisiko. Kun processer som ikke svarer bør stoppes.

en: System Monitor
da: Systemovervågning

en: System Monitor Preferences
da: Indstillinger for systemovervågning

en: System Monitor can help you find out what applications are using the processor or the memory of your computer, can manage the running applications, force stop processes not responding, and change the state or priority of existing processes.
da: Systemovervågning kan hjælpe dig med, at finde ud af hvilke programmer der bruger computerens processor eller hukommelse, at håndtere kørende programmer, at tvinge processer som ikke svarer til at stoppe, samt ændre tilstand eller prioritet for eksisterende processer.

en: System Monitor is a process viewer and system monitor with an attractive, easy-to-use interface.
da: Systemovervågning er en procesfremviser og systemovervåger med en attraktiv brugergrænseflade, som er nem at bruge.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
da: Prioriteten af en proces er givet ved dens venlighedsværdi. En lavere
    værdi svarer til en højre prioritet.

en: The resource graphs feature shows you a quick overview of what is going on with your computer displaying recent network, memory and processor usage.
da: Graffunktionen for ressourcer giver dig nemt et hurtigt overblik over hvad der foregår på din computer ved at vise nylig netværks-, hukommelses- og processorforbrug.

en: The selected color
da: Den valgte farve

en: The title of the color selection dialog
da: Titlen på farvevælger-dialogen

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
da: Tid i millisekunder mellem opdateringer af listen med enheder

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
da: Tid i millisekunder mellem opdateringer af graferne

en: Time in milliseconds between updates of the process view
da: Tid i millisekunder mellem opdateringer af proceslisten

en: Title
da: Titel

en: Today %l∶%M %p
da: I dag %l∶%M %p

en: Total Received
da: Totalt modtaget

en: Total Sent
da: Sendt i alt

en: Type of color picker
da: Farvevælgerens type

en: Uninterruptible
da: Ikke forstyrbar

en: Unit
da: Enhed

en: Used
da: Benyttet

en: User
da: Bruger

en: VM End
da: V. huk. slut

en: VM Offset
da: V. huk.-afsæt

en: VM Size
da: V. huk.-stør.

en: VM Start
da: V. huk. start

en: Very High
da: Meget høj

en: Very High Priority
da: Meget høj prioritet

en: Very Low
da: Meget lav

en: Very Low Priority
da: Meget lav prioritet

en: View and manage system resources
da: Gennemse og håndter systemressourcer

en: View current processes and monitor system state
da: Vis aktive processer og overvåg systemstatus

en: Virtual Memory
da: Virtuel hukommelse

en: Waiting Channel
da: Ventekanal

en: Whether information about all file systems should be displayed
da: Om der skal vises information om alle filsystemer

en: Whether to display information about all file systems (including types like “autofs” and “procfs”). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
da: Om der skal vises information om alle filsystemer (dette inkluderer filsystemer som “autofs” og “procfs”). Dette er nyttigt hvis der ønskes en liste over alle monterede filsystemer.

en: Width of disk view “Available” column
da: Bredde af diskvisningens “Tilgængelig”-kolonne

en: Width of disk view “Device” column
da: Bredde af diskvisningens “enheds”-kolonne

en: Width of disk view “Directory” column
da: Bredde af diskvisningens “Mappe”-kolonne

en: Width of disk view “Free” column
da: Bredde af diskvisningens “Fri”-kolonne

en: Width of disk view “Total” column
da: Bredde af diskvisningens “Total”-kolonne

en: Width of disk view “Type” column
da: Bredde af diskvisningens “Type”-kolonne

en: Width of disk view “Used” column
da: Bredde af diskvisningens “Brugt”-kolonne

en: Width of process “CPU %” column
da: Bredde af proceskolonnen “CPU %”

en: Width of process “CPU Time” column
da: Bredde af proceskolonnen “CPU-tid”

en: Width of process “Command Line” column
da: Bredde af proceskolonnen “Kommandolinje”

en: Width of process “Control Group” column
da: Bredde af proceskolonnen “Kontrolgruppe”

en: Width of process “Disk read” column
da: Bredde af proceskolonnen “Disklæsning”

en: Width of process “Disk write” column
da: Bredde af proceskolonnen “Diskskrivning”

en: Width of process “Memory” column
da: Bredde af proceskolonnen “Hukommelse”

en: Width of process “Name” column
da: Bredde af proceskolonnen “Navn”

en: Width of process “Nice” column
da: Bredde af proceskolonnen “Procesprioritet”

en: Width of process “Owner” column
da: Bredde af proceskolonnen “Ejer”

en: Width of process “PID” column
da: Bredde af proceskolonnen “PID”

en: Width of process “Priority” column
da: Bredde af proceskolonnen “Prioritet”

en: Width of process “Resident Memory” column
da: Bredde af proceskolonnen “Resident hukommelse”

en: Width of process “SELinux Security Context” column
da: Bredde af proceskolonnen “SELinux-sikkerhedskontekst”

en: Width of process “Seat” column
da: Bredde af proceskolonnen “Sæde”

en: Width of process “Session” column
da: Bredde af proceskolonnen “Session”

en: Width of process “Shared Memory” column
da: Bredde af proceskolonnen “Delt hukommelse”

en: Width of process “Started” column
da: Bredde af proceskolonnen “Startet”

en: Width of process “Status” column
da: Bredde af proceskolonnen “Status”

en: Width of process “Total disk read” column
da: Bredde af proceskolonnen “Samlet disklæsning”

en: Width of process “Total disk write” column
da: Bredde af proceskolonnen “Samlet diskskrivning”

en: Width of process “Unit” column
da: Bredde af proceskolonnen “Enhed”

en: Width of process “User” column
da: Bredde af proceskolonnen “Bruger”

en: Width of process “Virtual Memory” column
da: Bredde af proceskolonnen “Virtuel hukommelse”

en: Width of process “Waiting Channel” column
da: Bredde af proceskolonnen “Ventekanal”

en: Width of process “Writable Memory” column
da: Bredde af proceskolonnen “Skrivbar hukommelse”

en: Width of process “X Server Memory” column
da: Bredde af proceskolonnen “X-serverhukommelse”

[ctx: Window title for Search for Open Files dialog]
en: Search for Open Files
da: Søg efter åbne filer

en: Writable Memory
da: Skrivbar hukommelse

en: X Server Memory
da: X-serverhuk.

en: Yesterday %l∶%M %p
da: I går %l∶%M %p

en: _Active Processes
da: _Aktive processer

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Change Priority
da: Skift _prioritet

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: _Dependencies
da: _Afhængigheder

en: _Divide CPU usage by CPU count
da: _Divider CPU-forbrug med CPU-antal

en: _Draw CPU chart as stacked area chart
da: _Tegn CPU-graf som stablet arealgraf

en: _End
da: _Afslut

en: _End Process | _End Processes
da[0]: _Afslut proces
da[1]: _Afslut processer

en: _Files opened by process “%s” (PID %u):
da: _Filer åbnet af proces “%s” (PID %u):

en: _Kill
da: _Terminér

en: _Kill Process | _Kill Processes
da[0]: _Terminér proces
da[1]: _Terminér processer

en: _Memory Maps
da: _Hukommelsesområder

en: _Memory maps for process “%s” (PID %u):
da: _Hukommelsesområder for proces “%s” (PID %u):

en: _Nice value:
da: _Venlighedsværdi:

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Refresh
da: _Genopfrisk

en: _Show network speed in bits
da: _Vis netværkshastighed i bit

en: _Stop Process | _Stop Processes
da[0]: _Stop proces
da[1]: _Stop processer

en: _Update interval in seconds:
da: _Opdateringsinterval i sekunder:

en: file
da: fil

en: local socket
da: lokal sokkel

en: not available
da: ikke tilgængelig

en: pipe
da: dataledning

en: unknown type
da: ukendt type
