Allan Day aday@gnome.org Calum Benson Adam Elman Seth Nickell Colin Robertson Karty

Karty poskytují způsob, jak rozdělit okno do řady zobrazení. K dispozici jsou ve dvou formách: pevné a dynamické.

Pevné karty poskytují neměnnou sadu předdefinovaných zobrazení a jsou používány hlavně v dialogových oknech. Dynamické karty umožňují oknu obsáhnout proměnný výběr položek obsahu, jako jsou stránky, dokumenty nebo obrázky. Používají se především v hlavních oknech, jako součást editorů nebo prohlížecích aplikací.

Kdy použít

Pevné karty použijte, když dialogové okno obsahuje příliš mnoho ovládacích prvků (nebo příliš mnoho informací), aby je mohlo podat pohodlnějším způsobem.

Dynamické karty jsou použitelné hlavně pro různé prohlížeče a editory, kde uživatel může chtít používat několik umístění nebo položek obsahu souběžně.

Pevné karty

Nepoužívejte příliš mnoho karet. V případě, že nemůžete vidět všechny karty, aniž by se použil posuvník nebo se rozdělily do více řádků, používáte jich nejspíše příliš mnoho a měli byste místo nich použít ovládání pomocí seznamu.

V popiscích karet používejte pravidla pro velká písmena v nadpisech a používejte spíše podstatná jména než slovesa, například Font nebo Alignment (Písmo, Zarovnání). Pokuste se zachovat popisky krátké.

Nenavrhujte karty tak, aby změna v ovládacích prvcích na jedné kartě ovlivnila ovládací prvky na jiné kartě. Uživatelé si takovýchto závislostí těžko všimnou.

Pokud ovládací prvek ovlivňuje všechny karty, umístěte jej mimo karty.

U pevných karet ponechte šířku oušek proporční podle šířky popisku. Nesnažte se je nastavit všechny na stejnou šířku, protože to ztěžuje jejich přelétnutí očima a omezí to počet karet, které můžete zobrazit naráz bez potřeby posuvníku.

Dynamické karty

Ouška karet mají často omezenou šířku, takže zajistěte, aby popisky byly krátké a stručné, a aby nejpodstatnější část popisku byla na jeho začátku. Zajistěte, aby popisky zůstaly použitelné, i když jsou zkrácené výpustkem.

Když se obsah karty změní, nebo vyžaduje pozornost, může být zobrazena vizuální rada.

U každé karty poskytněte kontextovou nabídku. Ta by měla zahrnovat jen činnosti pro práci s kartou jako takovou, jako je Move Left, Move Right, Move to New Window a Close (Přesunout doleva, Přesunout doprava, Přesunout do nového okna, Zavřít).

Pokud jsou karty podstatnou součástí aplikace, můžete na hlavičkovou nebo nástrojovou lištu umístit tlačítko pro novou kartu. Nezobrazujte takové tlačítko v aplikacích, kde se karty nepoužívají pořád. Pak postačuje klávesová zkratka a/nebo položka v nabídce.

Standardní klávesové zkratky

Když používáte dynamické karty, zajistěte, aby byly podporovány standardní klávesové zkratky.

CtrlT

Vytvořit novou kartu

CtrlW

Zavřít aktuální kartu

CtrlPage Up

Přepnout na následující kartu

CtrlPage Down

Přepnout na předchozí kartu

Referenční příručka API

GtkNotebook