Vyhledávání a filtrování obsahu psaním Allan Day aday@gnome.org Vyhledávání

Vyhledání umožňuje najít položky obsahu pomocí filtrování obsahu, který je zobrazen na obrazovce. Liší se od běžného hledání, které místo filtrování provádí posun nebo zvýrazňování obsahu, ve kterém hledáte.

Kdy použít

Vyhledávání poskytněte vždy, když je předkládána rozsáhlá sada obsahu a položky tohoto obsahu mají textovou část. Může jít o sadu aktuálních položek obsahu, jako jsou dokumenty, kontakty nebo videa, nebo o seznam voleb.

Vyhledávání je skvělý způsob, jak uživateli usnadnit nalezení toho, co hledá a je také konzistentní se zbytkem GNOME, což znamená, že uživatel se na něj může spoléhat a očekává, že jej bude mít k dispozici.

Přestože je vyhledávání velmi účinný postup a řada uživatelů jej používá, najdou se i tací, kteří jej nepoužívají. Proto zkuste vedle vyhledávání podporovat i jiné způsoby, jak najít požadovaný obsah, a nespoléhejte jen výhradně na něj.

Výsledky hledání

Kdykoliv je to možné, mělo by být vyhledávání „živé“ – zobrazení obsahu by se mělo aktualizovat, aby odráželo výsledky hledání tak, jak je průběžně zadáváno.

Aby to bylo účinné, je důležité získávat výsledky hledání rychle.

V případě, že hledaný výraz nevrátí žádné výsledky, zajistěte zpětnou vazbu v zobrazení obsahu. Často dostačuje prostý popisek „No results“ („Žádné výsledky“).

Doplňující pokyny

Buďte tolerantní k chybám ve vyhledávaných výrazech. Vyrovnat se s překlepy nebo nesprávnou terminologií je jedna možnost. Druhou je nabízet návrhy na věci podobné tomu co uživatel hledá nebo obsah, který s k tomu nějak vtahuje.

Povolte volnější shodu při porovnávání s vyhledávaným výrazem. Pomůže to lidem, kteří si nejsou úplně jistý přesným výrazem, který potřebují, ale znají vlastnosti spojené s položkou, kterou chtějí najít. Například seznam měst by mohl vracet vyhovující země nebo regiony.

Výsledky by měly být řazeny takovým způsobem, který zajistí že nejrelevantnější položky budou zobrazeny jako první.

Referenční příručka API

GtkSearchEntry