Allan Day aday@gnome.org Calum Benson Adam Elman Seth Nickell Colin Robertson Nabídkové lišty

Nabídková lišta obsahuje rozbalovací nabídky zobrazené v řadě. Typicky bývá umístěna v horní části hlavního okna, hned po záhlavím okna.

Kdy použít

Nabídkové lišty zvyšují místo zabrané na výšku uživatelským rozhraním aplikace, zatahují do rozhraní velkém množství vstupních bodů a funkcí v podobě pevných neflexibilních voleb. Z tohoto důvodu jsem spíše doporučovány hlavičkové lišty a nabídky v hlavičkových lištách spolu s dalšími návrhovými vzory pro zobrazení ovládacích prvků na vyžádání, jako jsou režim výběru, akční lišty a rozbalovací dialogy.

U složitých aplikací, které již nabídkovou lištu obsahují, ale může být zároveň vhodné ji ponechat. Navíc některé platformy stejně ve svém uživatelském prostředí vytvoří místo pro nabídkovou lištu a nabídkový model může být žádoucí pro účely multiplatformní integrace.

Standardní nabídky

Tento oddíl popisuje většinu běžných nabídek a položek nabídek v nabídkové liště. Podrobnosti k jednotlivým položkám, které se nachází v jednotlivých nabídkách, najdete v kapitole Vstup z klávesnice.

File (Soubor)

Příkazy pro práci s aktuálním dokumentem nebo obsahem položky jako celkem. Jedná se o položku v nabídkové liště úplně vlevo, protože je důležitá a často používaná a protože se jedná o nabídku mající význam v mnoha aplikacích.

Pokud aplikace nepracuje přímo se soubory, pojmenujte nabídku podle typu objektů, které zobrazuje. Například hudební přehrávač by ji mohl mít místo File nabídku nazvanou Music (Hudba).

Edit (Upravit)

Nabídka Edit obsahuje položky vztahující se k úpravě dokumentu, jako je práce se schránkou, hledání a nahrazování a vkládání objektů.

View (Zobrazit)

Součástí této nabídky jsou položky, které ovlivňují uživatelské zobrazení, jako je aktuální dokument nebo stránka, nebo jako moc položek se má zobrazovat při procházení. Neumisťujte do nabídky View položky, které ovlivňují obsah položky.

Insert (Vložit)

Uvádí typy objektů, které mohou být vloženy do aktuálního dokumentu. Jako například obrázky, odkazy nebo zalomení stránky. Tuto nabídku poskytněte jen v případě, že máte více jak šest typů objektů, které lze vložit. V opačném případě umístěte jednotlivé položky pro dané typy do nabídky Edit.

Format (Formát)

Obsahuje příkazy pro změnu vizuálního vzhledu dokumentu. Například, změnu písma, barvy nebo řádkování ve vybraném textu.

Rozdíl mezi těmito příkazy a příkazy v nabídce View je v tom, že změny provedené přes nabídku Format jsou trvalé a ukládají se jako součást dokumentu.

Položky, které můžete najít v nabídce Formát, se velmi liší aplikaci od aplikace.

Bookmarks (Záložky)

Nabídku Bookmarks dejte k dispozici v aplikaci, ve které uživatel prochází soubory a složky, dokumenty s nápovědou, webové stránky nebo jiné rozsáhlé zdroje informací.

Go (Přejít)

Nabídka Go poskytuje příkazy pro rychlý pohyb v dokumentu nebo sadě dokumentů nebo obecně v nějakém prostoru s informacemi, třeba struktuře složek nebo webu.

Obsah této nabídky silně závisí na typu aplikace.

Windows (Okna)

Příkazy, které se použijí na všechna otevřená okna aplikace. Tuto nabídku můžete nazvat také Dokuments, Buffers nebo podobným názvem příslušejícím typu dokumentu obsluhovanému aplikací.

Posledními položkami v této nabídce je očíslovaný seznam hlavních oken aplikace, například 1: shoppinglist.abw. Výběrem jedné z těchto položek se přenese příslušné okno do popředí.

Obecné rady

Nabídková lišta je za normálních okolností stále viditelná a je přístupná z klávesnice, takže všechny příkazy dostupné ve vaší aplikaci zpřístupněte v nabídkové liště. (Tato rada se týká pouze nabídkové lišty – ostatní nabídky by se neměly snažit opakovat funkce, které se provádí ostatními ovládacími prvky).

Nabídku aplikace považujte za část nabídkové lišty – není nutné opakovat položky z nabídky aplikace v ostatních nabídkách.

Neznepřístupňujte názvy nabídek. Umožněte uživateli si nabídky procházet, i kdy v danou chvíli budou v nabídce všechny položky zakázané.

Názvy nabídek na hlavní liště jsou jednoslovné výrazy s prvním písmenem velkým. Nepoužívejte víceslovné výrazy s mezerami, protože se pak jeví jako dvě oddělené nabídky. Nesnažte se tyto rady ani obejít použitím složeného slova (jako například WindowOptions) nebo slova s pomlčkou (such as Window-Options).

Nedávejte k dispozici mechanizmus pro skrytí nabídkové lišty, protože může být aktivován nechtěně. Někteří uživatelé by pak nedokázali v takovém případě vrátit nabídkovou lištu zpátky.

Referenční příručka API

GtkMenu

GtkMenuBar

GtkMenuItem

GtkRadioMenuItem

GtkCheckMenuItem

GtkSeparatorMenuItem