Allan Day aday@gnome.org Calum Benson Adam Elman Seth Nickell Colin Robertson Ovládání klávesnicí, přístup z klávesnice a klávesové zkratky. Vstup z klávesnice

Klávesnice jsou běžný způsobem komunikace s uživatelským rozhraním. Poskytuje pohodlný a účinný prostředek pro používání aplikací ve všech možných situacích a může být rychlejším a efektivnější, než jiná vstupní zařízení. Klávesnice jsou také důležité pro lidi se zrakovým nebo pohybovým postižením.

Měli byste zajistit, aby všechny funkce poskytované vaší aplikací byly přístupné pomocí klávesnice. Nejlepší způsob, jako to otestovat, je použít vaší aplikaci jen čistě s klávesnicí.

Práce s klávesnicí v GNOME a GTK+ má tři aspekty: navigaci, horké klávesy a klávesové zkratky. Dalším doplňujícím aspektem je vyhledávání.

Navigace klávesnicí

Pomocí následujících vodítek se ujistěte, že je možné se pomocí klávesnice pohybovat po všech částech uživatelského rozhraní a komunikovat s nimi.

Dodržujte standardní klávesy GNOME pro navigaci. Tab je standardní klávesou pro pohyb po uživatelském rozhraní GTK+ a GNOME.

Používejte logické pořadí pro ovládání z klávesnice. Při pohybu pomocí Tab v okně by se mělo zaměření klávesnice mezi ovládacími prvky přesouvat v předvídatelném pořadí. V národních prostředích zemí používajících latinku to normálně je zleva doprava a shora dolů.

Kromě navigace pomocí klávesy Tab se snažte umožnit pohyb pomocí kurzorových šipek, a to jak v rámci prvků rozhraní (jako jsou seznamy, mřížky s ikonami nebo postranní panely), tak i mezi nimi.

Když aktivace ovládacího prvku zpřístupní jiné ovládací prvky, nepřesouvejte automaticky zaměření na první závislý ovládací prvek, který se zpřístupní, ale ponechte zaměření tak, jak je.

Horké klávesy

Horké klávesy v kombinaci s Alt umožňují pracovat s popisky ovládacích prvků. V rámci jednotlivých popisků jsou vyznačeny podtržením písmene (podtržení se zobrazí, když držíte zmáčknutou klávesu Alt).

Komponenty s popisky by měly mít horkou klávesu všude, kde je to možné.

Horké klávesy volte tak, aby byly snadné na zapamatování. Normálně to znamená použít první písmeno v popisku. Pokud má popisek více slov, je možné použít i první písmeno z jiného slova. Pokud ale jiné písmeno poskytuje lepší asociaci (například „x“ v „Extra Large“), zvažte použití tohoto písmene.

Pokud je možnost, vyhněte se přiřazení horkých kláves „tenkým“ písmenům (jako jsou malé i nebo l) nebo písmenům jdoucím pod účaří (jako jsou g nebo y). U těchto znaků nemusí být podtržení někdy dobře viditelné.

V případech, kdy je volba horké klávesy obtížná, přiřaďte klávesy nejdříve nejčastěji používaným ovládacím prvkům. Když nelze použít první znak, zvolte jinou snadno zapamatovatelnou souhlásku, například „p“ v „Replace“. Samohlásky přiřazujte, jen když není k dispozici souhláska.

Uvědomte si, že horké klávesy musí být lokalizovány spolu s texty, do kterých patří, takže i když nevznikají konflikty v angličtině, mohou nastat v překladech.

Klávesové zkratky

Klávesové zkratky poskytují pohodlný přístup k běžným operacím. Můžete se jedna o samostatnou klávesu nebo o kombinaci několika kláves (typicky o modifikační klávesu v kombinaci s normální klávesou).

Nepřiřazujte ve své aplikaci klávesové zkratky, které používá systém. Podrobnosti viz dále.

Používejte standardní klávesové zkratky GNOME (viz dále), pokud aplikace podporuje uvedené funkce. Tím se zajistí jednotnost všech aplikací v GNOME a uživatel je snáze objeví.

Nejčastěji používaným činnostem ve vaší aplikaci přiřaďte klávesové zkratky. Nesnažte se ale přiřadit klávesové zkratky úplně všemu.

Snažte se pro své vlastní klávesové zkratky použít Ctrl v kombinaci s písmenem. Shift Ctrl a písmeno je doporučeno pro klávesové zkratky, které obrací nebo rozšiřují funkci. Například CtrlZ a ShiftCtrlZ pro Undo a Redo (Zpět a Znovu).

Nové klávesové zkratky by měly být co nejvíce mnemotechnické, aby bylo snadné se je naučit a zapamatovat. Například CtrlE by byla dobrá klávesová zkratky pro Edit Page (Upravit stránku – při překladech se nám tento bohulibý záměr obvykle pokazí).

Pro běžné operace dávejte přednost klávesovým zkratkám, které lze snadno provést jednou rukou.

Nepoužívejte pro klávesové zkratky Alt, protože by mohlo dojít ke konfliktu s horkými klávesami.

Klávesové zkratky rezervované systémem

Následující systémové klávesové zkratky by neměly být přepsány aplikací.

GNOME 3 využívá klávesu Super (často nazývanou klávesa Windows) výlučně pro systémové klávesové zkratky. Proto byste neměli Super použít v aplikacích.

Funkce

Zkratka

Zastaralá zkratka

Popis

Přehled čínností

Super

žádná

Otevře a zavře přehled činností

Zobrazení aplikací

SuperA

žádná

Otevře a zavře zobrazení aplikací v přehledu činností

Pořadač zpráv

SuperM

žádná

Přepne viditelnost pořadače zpráv

Zamknout

SuperL

žádná

Zamkne systém na zamykací obrazovku a k odemčení požaduje heslo (pokud je nastaveno).

Přepnout aplikaci

SuperTab a ShiftSuperTab

AltTab a ShiftAltTab

Přepne zaměření na následující/předchozí aplikaci

Přepnout okna

Super` a ShiftSuper`

AltF6 a ShiftAltF6

Přepne zaměření na následující nebo předchozí podřízené okno patřící k aplikaci

Maximalizovat

Super

AltF10

Maximalizuje zaměřené okno

Obnovit

Super

AltF5

Obnoví zaměřené okno do předchozího stavu

Skrýt

SuperH

AltF9

Skryje zaměřené okno

Přepnout systémovou oblast

žádná

CtrlAltTab a ShiftCtrlAltTab

Přepne zaměření na další hlavní oblast systému: okna, horní lišta, pořadač zpráv

Vypnout

žádná

CtrlAltDelete

Vyzve uživatele k vypnutí systému. Tato klávesová zkratka bývá ve výchozím stavu obvykle zakázaná.

Nabídka okna

Altmezerník

žádná

Otevřít nabídku okna u zaměřeného okna

Close (Zavřít)

žádná

AltF4

Zavře zaměřené okno

Move (Přesunout)

žádná

AltF7

Umožní přesunout zaměřené okno

Resize (Změnit velikost)

žádná

AltF8

Umožní změnit velikost zaměřeného okna

Vyhnout byste se měli také klávesovým zkratkám pro zadávání unikódových znaků. K těm patří ShiftCtrlAShiftCtrlF a ShiftCtrl0ShiftCtrl9.

Standardní klávesové zkratky v aplikacích

Tento oddíl se podrobně zabývá běžnými klávesovými zkratkami aplikace. Vyjma klávesových zkratek týkajících se aplikace jako celku, je potřeba klávesové zkratky implementovat, jen když má vaše aplikace odpovídající funkčnost. Pokud daná činnost není implementovaná, můžete standardní klávesovou zkratku využít pro jinou činnost.

Tato část poskytuje také pokyny pro standardní položky nabídek v nabídkové liště

Aplikace jako celek

Standardní klávesové zkratky a položky nabídky aplikace. Tyto klávesové zkratky by neměly být přiřazené jiné činnosti, i když příslušná standardní činnost není ve vaší aplikaci poskytována.

Popisek

Zkratka

Popis

Help (Nápověda)

F1

Otevře výchozí prohlížeč nápovědy na stránce s obsahem pro danou aplikaci

About (O aplikaci)

žádná

Otevře dialogové okno O aplikaci. Používejte k tomu standardní dialogové okno z GNOME 3.

Quit (Ukončit)

CtrlQ

Zavře aplikaci, včetně všech jejích oken.

File (Soubor)

Standardní klávesové zkratky a položky nabídky pro soubor.

Popisek

Zkratka

Popis

New (Nový)

CtrlN

Vytvoří novou položku obsahu povětšinou, ale ne nutně vždy, v novém okně nebo kartě. Pokud vaše aplikace umí vytvářet několik různých typů dokumentu, můžete v položce New vytvořit podnabídku, která bude obsahovat položky pro jednotlivé typy. Těmto položkám dejte popisek New document type a nejčastěji používaný typ zařaďte jako první a přidělte mu klávesovou zkratku CtrlN.

Open… (Otevřít…)

CtrlO

Otevře existující položku obsahu, většinou přes standardní dialogové okno Open File (Otevření souboru). V případě, že vybraný soubor již v aplikaci otevřený je, raději přeneste příslušné okno do popředí, než abyste jej otevírali znovu.

Open Recent (Otevřít nedávné)

žádná

Podnabídka, která obsahuje seznam ne více jak šesti nedávno použitých souborů, uspořádaných od nejnověji použitého.

Save (Uložit)

CtrlS

Uloží aktuální položku obsahu. Pokud má dokument již přiřazený název souboru, uložte jej hned, bez další interakce s uživatelem. Pokud existují nějaké další volby zadávané při ukládání souboru, před prvním uložením se na ně dotažte, ale při následných ukládáních používejte nadále ty stejné hodnoty a uživatele už neobtěžujte. Pokud dokument zatím nemá přidělený název souboru nebo je jen ke čtení, nechte jej vybrat stejně jako při zavolání Save As.

Save As… (Uložit jako…)

ShiftCtrlS

Uloží položku obsahu pod novým názvem souboru. Název souboru nechte uživatele vybrat pomocí standardního dialogového okna Save As (Uložení jako).

Save a Copy… (Uložit kopii…)

žádná

Požádá uživatele o zadání názvu souboru, do kterého bude uložena kopie souboru. Nemění ani zobrazení, ani název původního dokumentu. Všechny následující změny probíhají stále v původním dokumentu, dokud uživatel neurčí jinak, například pomocí příkazu Save As.

Obdobně, jako dialogové okno Save As, může i dialogové okno Save a Copy (Uložení kopie) nabízet různé způsoby uložení dat. Například obrázek může být uložen ve svém přirozeném formátu nebo jako PNG.

Page Setup (Nastavení stránky)

žádná

Umožňuje uživateli určit nastavení vztahující se k tisku. Zobrazí mu dialogové okno, ve kterém může nastavit takové věci, jako formát na výšku/na šířku, okraje apod.

Print Preview (Náhled tisku)

ShiftCtrlP

Zobrazí uživateli dokument jakoby vytisknutý. Použijte k tomu nové okno, ve které zobrazíte přesnou podobu dokumentu tak, jak by vypadal po vytisknutí.

Print… (Tisk…)

CtrlP

Vytiskne aktuální dokument. Nejdříve uživateli zobrazí dialogové okno, ve kterém může nastavit různé volby, jako je rozsah tisknutých stránek, použitá tiskárna apod. Dialogové okno musí obsahovat tlačítko s popiskem Print (Vytisknout), které tisk spustí a okno zavře.

Send To… (Odeslat…)

CtrlM

Nabídne uživateli prostředky pro přiložení aktuálního dokumentu do poštovní zprávy nebo jeho přímé odeslání, záleží na formátu. Když je k dispozici více možností, můžete nabídnout i více položek Send. Pokud jich bude více jak dvě, přesuňte je do podnabídky. Například, když je k dispozici jen Send by Email a Send by Bluetooth (Odeslat e-mailem a Odeslat přes Bluetooth), ponechejte je v nejvyšší úrovni nabídky. Když přibude třetí volba, třeba Send by FTP (Odeslat přes FTP), umístěte všechny do podnabídky Send.

Properties… (Vlastnosti…)

AltEnter

Otevře pro dokument okno Properties. Může obsahovat údaje, které lze upravit, jako je jméno autora, nebo informace určené jen ke čtení, jako je počet slov v dokumentu, nebo kombinaci obojího. Kde je pro vkládání nového řádku nejčastěji používána klávesa Enter, neměla by být poskytována klávesová zkratka AltEnter.

Close (Zavřít)

CtrlW

Zavře aktuální kartu nebo okno. Pokud okno používá karty a je otevřená jen jedna, měla by tato klávesová zkratka zavřít okno.

Edit (Upravit)

Standardní klávesové zkratky a položky nabídky pro úpravy.

Popisek

Zkratka

Popis

Undo action (Zpět činnost)

CtrlZ

Vrátí zpět projev předchozí činnosti.

Redo action (Znovu činnost)

ShiftCtrlZ

Provede následující činnost v seznamu historie činností, hned za činností, o kterou se uživatel v seznamu naposledy vrátil pomocí příkazu Undo.

Cut (Vyjmout)

CtrlX

Odstraní vybraný obsah a vloží jej do schránky. Na pohled odstraní obsah z dokumentu stejným způsobem, jako Smazat.

Copy (Kopírovat)

CtrlC

Zkopíruje vybraný obsah do schránky.

Paste (Vložit)

CtrlV

Vloží obsah ze schránky do položky obsahu. Když je upravován text a není zrovna nic vybráno, použije se jako místo vložení kurzor. Pokud je něco vybráno, nahradí obsah schránky celou vybranou část.

Paste Special… (Vložit jinak…)

ShiftCtrlV

Vloží obsah schránky v jiné, než výchozí podobě. Nejdříve otevře dialogové okno zobrazující seznam dostupných formátů, ze kterých si uživatel může vybrat. Například, když schránka obsahuje kopii souboru PNG ze správce osuborů, může být obrázek přímo vložen do dokumentu nebo může být vložen jako odkaz na soubor, takže se změny provedené v obrázku později promítnou dodatečně i do dokumentu.

Duplicate (Duplikovat)

CtrlU

Vytvoří identickou kopii vybraného objektu.

Delete (Smazat)

Delete

Odstraní vybraný obsah, aniž by se umístil do schránky.

Select All (Vybrat vše)

CtrlA

Vybere veškerý obsah aktuálního dokumentu.

Deselect All (Zrušit výběr)

ShiftCtrlA

Zruší výběr veškerého obsahu v aktuálním dokumentu. Tuto položku poskytněte jen v situacích, kdy není žádný jiný způsob vrácení výběru možný nebo pro uživatele zřejmý. Například ve složitých grafických aplikacích, kde výběr a zrušení výběru není obvykle jednoduše možný pomocí kurzorových kláves. Upozornění: Neposkytujte tuto funkci v textových polích, kde se ShiftCtrlšestnáctková číslice používá k vložení unikódového znaku, takž by nefungovala jeho klávesová zkratka.

Find… (Hledat…)

CtrlF

Zobrazí uživatelské rozhraní, pomocí kterého může uživatel hledat konkrétní obsah v aktuální položce obsahu nebo stránce.

Find Next (Najít následující)

CtrlG

Vybere v aktuálním dokumentu následující výskyt naposledy hledaného výrazu.

Find Previous (Najít předchozí)

ShiftCtrlG

Vybere v aktuálním dokumentu předchozí výskyt naposledy hledaného výrazu.

Replace… (Nahradit…)

CtrlH

Zobrazí uživatelské rozhraní, pomocí kterého může uživatel vyhledat zadaný obsah a jeho výskyty nahradit jiným obsahem.

View (Zobrazit)

Standardní klávesové zkratky a položky nabídky pro zobrazení.

Popisek

Zkratka

Popis

Icons (Ikony)

žádná

Zobrazí obsah jako mřížku ikon. Jedná se o položku nabídky v podobě skupinového přepínače.

List (Seznam)

žádná

Zobrazí obsah jako seznam. Jedná se o položku nabídky v podobě skupinového přepínače.

Sort By… (Řadit podle…)

žádná

Určí kritéria, podle kterých by měl být obsah řazen. Může otevřít dialogové okno, rozbalovací dialog nebo podnabídku.

Filter… (Filtr…)

žádná

Umožní vyfiltrovat obsah. Pro tento účel otevře rozbalovací dialog, rozbalovací seznam nebo dialogové okno.

Zoom In (Přiblížit)

Ctrl+

Přiblíží obsah tím, že jej opticky zvětší.

Zoom Out (Oddálit)

Ctrl-

Oddálí obsah tím, že jej opticky zmenší.

Normal Size (Normální velikost)

Ctrl0

Vrátí úroveň přiblížení zpět na výchozí hodnotu.

Best Fit (Nejlepší velikost)

žádná

Zajistí, aby dokument zaplnil celé okno.

Reload (Znovu načíst)

CtrlR

Překreslí aktuální zobrazení dokumentu, ale nejdříve zkontroluje, jestli nedošlo ke změnám ve zdroji dat. Například, než překreslí webovou stránku, zkontroluje, jestli webový server stránku neaktualizoval.

Format (Formát)

Standardní klávesové zkratky a položky nabídky pro formát.

Popisek

Zkratka

Popis

Style… (Styl…)

žádná

Nastaví vlastnosti stylu u právě vybraného textu nebo objektu, buď jednotlivě nebo na předefinovaný pojmenovaný styl.

Font… (Písmo…)

žádná

Nastaví vlastnosti písma pro vybraný text nebo objekty.

Paragraph… (Odstavec…)

žádná

Nastaví vlastnosti vybraného odstavce.

Bold (Tučné)

CtrlB

Zapne nebo vypne tučnost u právě vybraného textu. Pokud je některá část výběru již tučná a některá ne, měl by tento příkaz ztučnit celý vybraný text.

Italic (Kurzíva)

CtrlI

Zapne nebo vypne kurzívu u právě vybraného textu. Pokud je některá část výběru již kurzívou a některá ne, měl by tento příkaz nastavit kurzívu pro celý vybraný text.

Underline (Podtržené)

CtrlU

Zapne nebo vypne podtržení právě vybraného textu. Pokud je některá část výběru již podtržená a některá ne, měl by tento příkaz podtrhnout celý vybraný text.

Cells… (Buňky…)

žádná

Nastavení vlastností vybraným buňkám tabulky.

List… (Seznam…)

žádná

Nastaví vlastnosti vybraného seznamu (s odrážkami), nebo změní vybrané odstavce na seznam, pokud tak zatím naformátované nejsou.

Layer… (Vrstva…)

žádná

Nastaví vlastnosti všech nebo vybraných vrstev ve vícevrstvém dokumentu.

Page… (Stránka…)

žádná

Nastaví vlastnosti všech nebo vybraných stránek dokumentu.

Bookmarks (Záložky)

Standardní klávesové zkratky a položky nabídky pro záložky.

Popisek

Zkratka

Popis

Add Bookmark (Přidat záložku)

CtrlD

Přidá záložku pro aktuální umístění. Nezobrazujte žádné dialogové okno, které by se pro záložku ptalo na název nebo umístění, ale zvolte vhodné výchozí (jako je název dokumentu nebo název souboru pro název záložky) a uživateli dejte možnost je změnit později pomocí funkce Edit Bookmarks.

Edit Bookmarks (Upravit záložky)

CtrlB

Umožní uživateli upravit si své záložky.

Seznam záložek

žádná

Zobrazuje uživatelovy záložky.

Go (Přejít)

Standardní klávesové zkratky a položky nabídky Go.

Popisek

Zkratka

Popis

Back (Zpět)

Alt

Přesun na předchozí místo.

Forward (Vpřed)

Alt

Přesun na následující místo v historii navigace.

Up (Výš)

Alt

Přesun do rodičovské položky, dokumentu, stránky nebo oddílu.

Home (Domů)

AltHome

Přesun na první stránku určenou uživatelem nebo aplikací.

Location… (Umístění…)

CtrlL

Umožní uživateli zadat adresu URI, na kterou chce přejít.

Previous Page (Předchozí stránka)

PageUp

Přesun na předchozí stránku dokumentu.

Next Page (Následující stránka)

PageDown

Přesun na následující stránku dokumentu.

Go to Page… (Přejít na stránku…)

žádná

Umožňuje uživateli zadat číslo stránky, na kterou se chce přesunout. Textové aplikace mohou mít také položku nabídky Go to Line… (Přejít na řádek…), která umožní uživateli přeskočit na řádek se zadaným číslem.

First Page (První stránka)

CtrlHome

Přesune zaměření na první stránku dokumentu.

Last Page (Poslední stránka)

CtrlEnd

Přesune zaměření na poslední stránku dokumentu.

Windows (Okna)

Standardní položky nabídky Windows.

Popisek

Zkratka

Popis

Save All (Uložit vše)

žádná

Uloží všechny otevřené dokumenty. Pokud některé dokumenty zatím nemají název souboru, dotáže se na ně postupně pomocí standardního dialogového okna Save (Uložení).

Close All (Zavřít vše)

žádná

Zavře všechny otevřené dokumenty. Pokud jsou v některých dokumentech neuložené změny, zobrazí pro ně postupně upozornění s dotazem.

Seznam oken

žádná

Jednotlivé položky nabídky vynesou příslušné okno do popředí před ostatní okna.