Allan Day aday@gnome.org Hlavní rysy aplikace. Základy o aplikacích

Cílem těchto pokynů k rozhraní pro člověka je pomoci při vytváření aplikací. Pochopení, co je to aplikace, vám pomůže šířit svůj software účelně, a rovněž zajistit kvalitní a konzistentní integraci do systému.

Model s aplikacemi umožňuje uživateli pochopit, jak je software šířen, instalován a odebírán a také jak se tento software chová při používání. Postarejte se, aby se váš software choval podle tohoto modelu, protože díky tomu bude pro uživatele předvídatelný a vyhoví tomu, co očekává. Rovněž to zajistí správnou spolupráci se systémovými nástroji pro instalaci a odebírání aplikací.

Definice aplikace

Aplikace je odlišitelný a nezávislý kus softwaru, který obsahuje užitečné funkce a který může být nainstalován v uživatelském systému.

Definici můžeme také rozdělit na množinu vlastností, které popisují aplikaci podrobněji. Aplikace:

Může být samostatně nainstalována do systému a zase odinstalována.

Nezávisí svým spuštěním na jiné aplikaci.

Obsahuje svoji vlastní funkcionalitu.

Poskytuje aspoň jedno hlavní okno.

Neovlivňuje chování jiných aplikací a není s nimi v rozporu.

Má jedinečný název a ikonu.

Jádrem této definice je model, který umožňuje modulární instalaci a používání softwaru třetích stran, aby se nevytvářela závislost na jednom dodavateli, a aby se zjednodušilo používání.

V GNOME 3 by měl jen software vyhovující těmto charakteristikám instalovat spouštěč aplikace.

Jak aplikaci nazvat

Název aplikace je velmi důležitý. Je to věc, na kterou narazí uživatel jako první a pomůže mu rozhodnout se, jestli aplikaci chce či nikoliv. Je to hlavní část veřejné tváře vaší aplikace.

Název vaší aplikace hraje řadu funkcí:

Musí vaši aplikaci propagovat potencionálním uživatelům.

Měl by sloužit k posílení pozitivního vnímání uživatelem a musí vyjadřovat kvality aplikace.

Musí identifikovat vaši aplikaci v systému, ve kterém je nainstalována a provozována.

Dejte aplikaci krátký název – méně než 15 znaků. Pak máte jistotu, že název bude v prostředí GNOME 3 vždy zobrazen celý.

Dále zvolte název aplikace tak, aby byl snadný na zapamatování a měl nějakou spojitost s funkcí aplikace. Vyvarujte se odkazů, které ostatní nepochopí nebo nejsou potencionálním uživatelům důvěrně známé. K takovým patří odkazy na obskurní kultury v podobě skrytých vtipů a zkratek. Místo toho vyberte název, který odkazuje na to, co vaše aplikace dělá nebo na sféru, které se týká.