RPM - en to it translation catalogue (669 entries)

en: 
    
    RPM build errors:
it: 
    
    Errori di compilazione RPM:

en:  failed -
it:  fallito -

en:  on file
it:  sul file

en: ! only on numbers
it: ! solo sui numeri

en: "%s" specifies multiple packages:
it: "%s" specifica pacchetti multipli:

en: %%changelog entries must start with *
it: le voci %%changelog devono iniziare con *

en: %%changelog not in descending chronological order
it: %%changelog non è in ordine cronologico decrescente

en: %%dev glob not permitted: %s
it: glob %%dev non consentito: %s

en: %%patch without corresponding "Patch:" tag
it: %%patch senza il corrispondente tag "Patch:"

en: %%semodule requires a file path
it: %%semodule richiede un percorso file

en: %%{buildroot} can not be "/"
it: %%{buildroot} non può essere "/"

en: %%{buildroot} couldn't be empty
it: %%{buildroot} non può essere vuota

en: %3d<%*s(empty)
it: %3d<%*s(vuoto)

en: %s %d defined multiple times
it: %s %d specificato più volte

en: %s %s: remove failed: %s
it: %s %s: rimozione fallita: %s

en: %s already contains identical signature, skipping
it: %s contiene la stessa identica signature, lo salto

en: %s cannot be installed
it: %s non può essere installato

en: %s conflicts with %s%s
it: %s entra in conflitto con %s%s

en: %s created as %s
it: %s creato come %s

en: %s error(%d) from %s: %s
it: %s error(%d) da %s: %s

en: %s failed: %x
it: %s fallito: %x

en: %s field must be present in package: %s
it: il campo %s deve essere presente nel pacchetto: %s

en: %s has invalid numeric value, skipped
it: %s presenta un valore numeric non valido, omesso

en: %s has too large or too small integer value, skipped
it: %s presenta un valore integer troppo grande o troppo piccolo, omesso

en: %s has too large or too small long value, skipped
it: %s presenta un valore long troppo grande o troppo piccolo, omesso

en: %s is a Delta RPM and cannot be directly installed
it: %s è un Delta RPM e non può essere installato direttamente

en: %s is needed by %s%s
it: %s necessario a %s%s

en: %s is obsoleted by %s%s
it: %s reso obsoleto da %s%s

en: %s saved as %s
it: %s salvato come %s

en: %s scriptlet failed, exit status %d
it: scriptlet %s fallita, uscita con stato %d

en: %s scriptlet failed, signal %d
it: scriptlet %s fallita, segnale %d

en: %s scriptlet failed, waitpid(%d) rc %d: %s
it: scriptlet %s fallita, waitpid(%d) rc %d: %s

en: %s: (error 0x%x)
it: %s: (errore 0x%x)

en: %s: Fflush failed: %s
it: %s: Fflush fallito: %s

en: %s: Fread failed: %s
it: %s: Fread fallito: %s

en: %s: Fwrite failed: %s
it: %s: Fwrite fallito: %s

en: %s: can't load unknown tag (%d).
it: %s: impossibile caricare tag sconosciuto (%d).

en: %s: cannot read header at 0x%x
it: %s: impossibile leggere intestazione 0x%x

en: %s: chroot directory not set
it: %s: la directory chroot non è impostata

en: %s: failed to encode
it: %s: errore durante l'encoding

en: %s: headerRead failed: %s
it: %s: headerRead fallita: %s

en: %s: import read failed(%d).
it: %s: lettura importazione fallita(%d).

en: %s: key %d import failed.
it: %s: importazione chiave %d fallita.

en: %s: key %d not an armored public key.
it: %s: chiave pubblica %d non con formato 'armored'.

en: %s: line: %s
it: %s: linea: %s

en: %s: not an armored public key.
it: %s: non è una chiave pubblica con formato 'armored'.

en: %s: not an rpm package (or package manifest)
it: %s: non è un pacchetto rpm (o un manifest del pacchetto)

en: %s: not an rpm package (or package manifest): %s
it: %s: non è un pacchetto rpm (o un manifest del pacchetto): %s

en: %s: open failed: %s
it: %s: apertura fallita: %s

en: %s: option table misconfigured (%d)
it: %s: tabella opzioni configurata in modo errato (%d)

en: %s: public key read failed.
it: %s: lettura chiave pubblica fallita.

en: %s: read manifest failed: %s
it: %s: lettura manifesto fallita: %s

en: %s: reading of public key failed.
it: %s: lettura chiave pubblica fallita.

en: %s: regcomp failed: %s
it: %s: regcomp fallito: %s

en: %s: regexec failed: %s
it: %s: regexec fallito: %s

en: %s: rpmReadSignature failed: %s
it: %s: rpmReadSignature fallita: %s

en: %s: rpmWriteSignature failed: %s
it: %s: rpmWriteSignature fallito: %s

en: %s: writeLead failed: %s
it: %s: writeLead fallito: %s

en: %s:%d: Argument expected for %s
it: %s:%d: argomento necessario per %s

en: %s:%d: Got a %%else with no %%if
it: %s:%d: Trovato un %%else con nessun %%if

en: %s:%d: Got a %%endif with no %%if
it: %s:%d: Trovato un %%endif con nessun %%if

en: %s:%d: bad %%if condition
it: %s:%d: condizione %%if errata

en: %s:%d: malformed %%include statement
it: %s: %d: istruzione %%include malformata

en: && and || not suported for strings
it: && e || non supportati per le stringhe

en: '%s' type given with other types in %%semodule %s. Compacting types to '%s'.
it: Tipo '%s' impostato con altri tipi in %%semodule %s. Compattazione dei tipi in '%s'.

en: (contains no files)
it: (non contiene file)

en: (installed)
it: (installato)

en: (invalid type)
it: (tipo non valido)

en: (invalid xml type)
it: (tipo xml non valido)

en: (no error)
it: (nessun errore)

en: (no state)
it: (nessuno stato)

en: (none)
it: (nessuno)

en: (not a blob)
it: (non è un blob)

en: (not a number)
it: (non è un numero)

en: (not a string)
it: (non è una stringa)

en: (not an OpenPGP signature)
it: (non è una firma OpenPGP)

en: (not base64)
it: (non base64)

en: (unknown %3d)
it: (sconosciuto %3d)

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: * / not suported for strings
it: * / non supportato per le stringhe

en: - not suported for strings
it: - non supportato per le stringhe

en: - only on numbers
it: - solo sui numeri

en: --allfiles may only be specified during package installation
it: --allfiles può essere specificato solo durante l'installazione del pacchetto

en: --allmatches may only be specified during package erasure
it: --allmatches può essere specificato solo durante la rimozione del pacchetto

en: --excludedocs may only be specified during package installation
it: --excludedocs può essere specificato solo durante l'installazione del pacchetto

en: --hash (-h) may only be specified during package installation and erasure
it: --hash (-h) può essere usato solo per installazione o eliminazione di pacchetti

en: --ignorearch may only be specified during package installation
it: --ignorearch può essere specificato solo durante l'installazione del pacchetto

en: --ignoreos may only be specified during package installation
it: --ignoreos può essere specificato solo durante l'installazione del pacchetto

en: --ignoresize may only be specified during package installation
it: --ignoresize può essere specificato solo durante l'installazione del pacchetto

en: --includedocs may only be specified during package installation
it: --includedocs può essere specificato solo durante l'installazione del pacchetto

en: --justdb may only be specified during package installation and erasure
it: --justdb può essere specificato solo durante l'installazione e la rimozione del pacchetto

en: --nodeps may only be specified during package installation, erasure, and verification
it: --nodeps può essere specificato solamente per l'installazione, l'eliminazione e la verifica di pacchetti

en: --percent may only be specified during package installation and erasure
it: --percent può essere usato solo per installazione o eliminazione di pacchetti

en: --prefix may only be used when installing new packages
it: --prefix può essere usato solo quando si installano nuovi pacchetti

en: --relocate and --excludepath may only be used when installing new packages
it: --relocate e --excludepath possono essere usati solo quando si installano nuovi pacchetti

en: --replacepkgs may only be specified during package installation
it: --replacepkgs può essere specificato solo durante l'installazione del pacchetto

en: --test may only be specified during package installation and erasure
it: --test può essere specificato solamente per l'installazione e l'eliminazione di pacchetti

en: : expected following ? subexpression
it: : previsto dopo l'espressione secondaria ?

en: <lua> scriptlet support not built in
it: supporto agli scriptlet <lua> non disponibile

en: ======================== active %d empty %d
it: ======================== %d attivo %d vuoto

en: ? expected in expression
it: ? previsto nell'espressione

en: A %% is followed by an unparseable macro
it: Un %% è seguito da una macro non parsabile

en: Arch dependent binaries in noarch package
it: Binari dipendenti dall'architettura presenti in un pacchetto noarch

en: Architecture is excluded: %s
it: L'architettura è esclusa: %s

en: Architecture is not included: %s
it: L'architettura non è inclusa: %s

en: Archive file not in header
it: File archive non è nell'intestazione

en: Bad arch/os number: %s (%s:%d)
it: Numero arch/OS errato: %s (%s:%d)

en: Bad dirmode spec: %s(%s)
it: Spec dirmode errata: %s(%s)

en: Bad exit status from %s (%s)
it: Stato d'uscita errato da %s (%s)

en: Bad file: %s: %s
it: File errato: %s: %s

en: Bad mode spec: %s(%s)
it: Spec della modalità errata: %s(%s)

en: Bad package specification: %s
it: Specifiche errate del pacchetto: %s

en: Bad source: %s: %s
it: Sorgenti non validi: %s: %s

en: Bad syntax: %s(%s)
it: Sintassi non corretta: %s(%s)

en: Bad/unreadable  header
it: Intestazione  errata/illeggibile

en: Base modules '%s' and '%s' have overlapping types
it: Moduli base '%s' e '%s' hanno tipi in overlapping

en: Binaries arch (%d) not matching the package arch (%d).
it: L'architettura dei binari (%d) non corrisponde a quella del pacchetto (%d).

en: Build options with [ <specfile> | <tarball> | <source package> ]:
it: Opzioni di build con [ <specfile> | <tarball> | <source package> ]:

en: Building for target %s
it: Creazione per il target %s in corso

en: Building target platforms: %s
it: Creazione piattaforme target in corso: %s

en: Can't mix special %s with other forms: %s
it: Impossibile unire %s speciali con altre forme: %s

en: Cannot sign RPM v3 packages
it: Impossibile firmare pacchetti RPM v3

en: Checking for unpackaged file(s): %s
it: Controllo per file non pacchettizzati in corso: %s

en: Cleaning up / removing...
it: Pulizia / rimozione...

en: Common options for all rpm modes and executables:
it: Opzioni comuni per tutte le modalità e gli eseguibili rpm:

en: Could not canonicalize hostname: %s
it: Impossibile regolarizzare l'hostname: %s

en: Could not exec %s: %s
it: Impossibile eseguire %s: %s

en: Could not generate output filename for package %s: %s
it: Impossibile generare nome del file di output per il pacchetto %s: %s

en: Could not open %%files file %s: %m
it: Impossibile aprire %%files file %s: %m

en: Could not open %s file: %s
it: Impossibile aprire il file %s: %s

en: Could not open %s: %s
it: Impossibile aprire %s: %s

en: Could not read from file %s: %s
it: Impossibile leggere dal file %s: %s

en: Could not seek in file %s: %s
it: Impossibile eseguire seek nel file %s: %s

en: Could not write to pipe
it: Impossibile scrivere nella pipe

en: Couldn't create pipe for %s: %m
it: Impossibile creare la pipe per %s: %m

en: Couldn't create temporary file for %s: %s
it: Impossibile creare il file temporaneo per %s: %s

en: Couldn't download %s
it: Impossibile scaricare %s

en: Couldn't duplicate file descriptor: %s: %s
it: Impossibile duplicare il file descriptor: %s: %s

en: Couldn't exec %s: %s
it: Impossibile eseguire %s: %s

en: Couldn't fork %s: %s
it: Impossibile biforcare %s: %s

en: Database options:
it: Opzioni del database:

en: Dependency tokens must begin with alpha-numeric, '_' or '/'
it: I token delle dipendenze devono iniziare per alfanumerico, '_' o '/'

en: Digest mismatch
it: Digest non corrispondente

en: Directory not found: %s
it: Directory non trovata: %s

en: Downloading %s to %s
it: Scaricamento di %s su %s

en: Duplicate %s entries in package: %s
it: Voci %s duplicate nel pacchetto: %s

en: Duplicate locale %s in %%lang(%s)
it: Locale duplicato: %s in %%lang(%s)

en: Empty %%files file %s
it: File %s vuoto nella sezione %%files

en: Empty file classifier
it: File classifier vuoto

en: Error executing scriptlet %s (%s)
it: Errore nell'esecuzione della scriptlet %s (%s)

en: Error parsing %%setup: %s
it: Errore nel parsing di %%setup: %s

en: Error parsing %s: %s
it: Errore nel parsing di %s: %s

en: Error parsing tag field: %s
it: Impossibile eseguire il parsing del campo tag: %s

en: Error reading %%files file %s: %m
it: Errore nella lettura del file %s in %%files: %m

en: Exec of %s failed (%s): %s
it: Esecuzione di %s fallita (%s): %s

en: Executing "%s":
it: Esecuzione "%s":

en: Executing(%s): %s
it: Esecuzione(%s) in corso: %s

en: Execution of "%s" failed.
it: Esecuzione di "%s" fallita.

en: Expecting %%semodule tag: %s
it: Atteso tag %%semodule: %s

en: Failed build dependencies:
it: Dipendenze di build fallite:

en: Failed dependencies:
it: Dipendenze fallite:

en: Failed to determine a policy name: %s
it: Impossibile determinare il nome della policy: %s

en: Failed to dlopen %s %s
it: Impossibile eseguire dlopen di %s %s

en: Failed to encode policy file: %s
it: Impossibile codificare il file policy: %s

en: Failed to find %s:
it: Impossibile trovare %s:

en: Failed to get policies from header
it: Impossibile leggere le policies dall'intestazione

en: Failed to open tar pipe: %m
it: Impossibile aprire tar pipe: %m

en: Failed to read  policy file: %s
it: Impossibile leggere il file policy: %s

en: Failed to read auxiliary vector, /proc not mounted?
it: Impossibile leggere il vettore ausiliario, /proc non montata?

en: Failed to read spec file from %s
it: Impossibile leggere il file spec da %s

en: Failed to rename %s to %s: %m
it: Impossibile rinominare %s in %s: %m

en: Failed to resolve symbol %s: %s
it: Impossibile risolvere il simbolo %s: %s

en: File %s does not appear to be a specfile.
it: Il file %s non sembra essere uno specfile.

en: File %s is not a regular file.
it: Il file %s non è un file regolare.

en: File %s is smaller than %u bytes
it: Il file %s è più piccolo di %u byte

en: File capability support not built in
it: Supporto per capability dei file non disponibile

en: File listed twice: %s
it: File elencato due volte: %s

en: File must begin with "/": %s
it: Il file deve iniziare con "/": %s

en: File needs leading "/": %s
it: Il file deve essere preceduto da "/": %s

en: File not found by glob: %s
it: File non trovato dal glob: %s

en: File not found: %s
it: File non trovato: %s

en: File too large for archive
it: FIle troppo grande per l'archivio

en: Finding  %s: %s
it: Ricerca di %s in corso: %s

en: Fopen failed
it: Fopen fallito

en: Found more than one spec file in %s
it: Trovato più di un file spec in %s

en: Fwrite failed: %s
it: Fwrite fallito: %s

en: Generating %d missing index(es), please wait...
it: Generazione di %d indici mancanti, prego attendere...

en: Header size too big
it: Dimensione intestazione troppo grande

en: Ignoring invalid regex %s
it: Viene ignorata la regex non valida %s

en: Illegal char '%c' (0x%x)
it: Carattere non valido '%c' (0x%x)

en: Illegal sequence ".."
it: Sequenza non valida ".."

en: Incomplete data line at %s:%d
it: Riga dati incompleta su %s:%d

en: Incomplete default line at %s:%d
it: Riga di default incompleta su %s:%d

en: Install/Upgrade/Erase options:
it: Opzioni Installa/Aggiorna/Rimuovi:

en: Installed (but unpackaged) file(s) found:
    %s
it: Trovati file installati (ma non inclusi nel pacchetto):
    %s

en: Installing %s
it: Installazione di %s in corso

en: Internal error
it: Errore interno

en: Internal error: Bogus tag %d
it: Errore interno: tag incorretto %d

en: Invalid %s token: %s
it: Token %s non valido: %s

en: Invalid capability: %s
it: Capability non valida: %s

en: Invalid date %u
it: Formato data %u non corretto

en: Invalid patch number %s: %s
it: Numero patch non valido %s: %s

en: Keyring options:
it: Opzioni keyring:

en: Macro %%%s defined but not used within scope
it: Macro %%%s definita ma non usata nello scope

en: Macro %%%s failed to expand
it: Impossibile espandere la macro %%%s

en: Macro %%%s has empty body
it: La macro %%%s presenta contenuto vuoto

en: Macro %%%s has illegal name (%%undefine)
it: La macro %%%s presenta un nome non valido (%%undefine)

en: Macro %%%s has unterminated body
it: La macro %%%s presenta un corpo incompleto

en: Macro %%%s has unterminated opts
it: La macro %%%s presenta delle opzioni incomplete

en: Macro %%%s needs whitespace before body
it: La Macro %%%s richiede whitespace prima del corpo

en: Missing '(' in %s %s
it: '(' mancante in %s %s

en: Missing ')' in %s(%s
it: ')' mancante in %s(%s

en: Missing file(s)
it: File mancante(i)

en: Missing module path in line: %s
it: Percorso del modulo mancante alla linea: %s

en: Missing rpmlib features for %s:
it: Funzionalità rpmlib mancanti per %s:

en: More than one file on a line: %s
it: Più di un file su una riga: %s

en: NOT OK
it: NON OK

en: Name required
it: Nome richiesto

en: No "Source:" tag in the spec file
it: Nessun tag "Source:" nello spec file

en: No compatible architectures found for build
it: Non è stata trovata alcuna architettura compatibile per la compilazione

en: No exec() called after fork() in lua scriptlet
it: Funzione exec() non chiamata dopo fork() nello scriptlet lua

en: No file attributes configured
it: Non è configurato alcun attributo dei file

en: No patch number %u
it: Nessuna patch con numero %u

en: No source number %u
it: Nessun sorgente con numero %u

en: Non-white space follows %s(): %s
it: Caratteri non validi seguono %s(): %s

en: Not a directory: %s
it: Non è una directory: %s

en: OS is excluded: %s
it: OS è escluso: %s

en: OS is not included: %s
it: OS non è incluso: %s

en: Only absolute paths are allowed in file triggers
it: Sono permessi solo percorsi assoluti nei trigger dei file

en: Package %s: invalid %s encoding in %s: %s - %s
it: Pacchetto %s: codifica %s non valida in %s: %s - %s

en: Package check "%s" failed.
it: Controllo pacchetto "%s" fallito.

en: Package has no %%description: %s
it: Il pacchetto non possiede alcuna %%description: %s

en: Path is outside buildroot: %s
it: Percorso esterno alla buildroot: %s

en: Please contact %s
it: Si prega di contattare %s

en: Plugin %%__%s_%s not configured
it: Plugin %%__%s_%s non configurato

en: Plugin %s not loaded
it: Plugin %s non caricato

en: Policy module '%s' duplicated with overlapping types
it: Modulo di policy '%s' duplicato con tipi in overlapping

en: PreReq:, Provides:, and Obsoletes: dependencies support versions.
it: Supporto alla versione per le dipendenze PreReq:, Provides: e Obsoletes:.

en: Preparing packages...
it: Preparazione dei pacchetti...

en: Preparing...
it: Preparazione in corso...

en: Processing files: %s
it: Elaborazione file: %s

en: Processing policies: %s
it: Elaborazione policies: %s

en: Query options (with -q or --query):
it: Opzioni d'interrogazione (con -q o --query):

en: Query/Verify package selection options:
it: Opzioni di selezione pacchetti per le operazioni Query/Verify:

en: RPM version %s
it: RPM versione %s

en: Recognition of file "%s" failed: mode %06o %s
it: Identificazione file "%s" fallita: modalità %06o %s

en: Retrieving %s
it: Ripristino di %s

en: Signature options:
it: Opzioni della firma:

en: Spec options:
it: Opzioni specfile:

en: Symlink points to BuildRoot: %s -> %s
it: Il collegamento simbolico punta alla BuildRoot: %s -> %s

en: This program may be freely redistributed under the terms of the GNU GPL
it: Questo programma può essere ridistribuito liberamente sotto i termini della GNU GPL

en: Too many args in data line at %s:%d
it: Troppi argomenti sulla riga dati di %s:%d

en: Too many args in default line at %s:%d
it: Troppi argomenti nella riga di default su %s:%d

en: Too many arguments in line: %s
it: Troppi argomenti alla linea: %s

en: Too many levels of recursion in macro expansion. It is likely caused by recursive macro declaration.
it: Troppo livelli di ricorsione nell'espansione della macro. Si tratta probabilmente di una macro definita ricorsivamente.

en: Trigger fired by the same package is already defined in spec file
it: Un trigger attivato dallo stesso pacchetto è già definito nel file spec

en: Unable to change root directory: %m
it: Impossibile cambiare directory root: %m

en: Unable to open %s for reading: %m.
it: Impossibile aprire %s per la lettura: %m.

en: Unable to open %s: %s
it: Impossibile aprire %s: %s

en: Unable to open current directory: %m
it: Impossibile aprire la directory corrente: %m

en: Unable to open icon %s: %s
it: Impossibile aprire l'icona %s: %s

en: Unable to open spec file %s: %s
it: Impossibile aprire il file spec %s: %s

en: Unable to open stream: %s
it: Impossibile aprire lo stream: %s

en: Unable to open temp file: %s
it: Impossibile aprire il file temporaneo: %s

en: Unable to read icon %s: %s
it: Impossibile leggere l'icona %s: %s

en: Unable to reload signature header.
it: Impossibile ricaricare intestazione della firma.

en: Unable to restore current directory: %m
it: Impossibile tornare alla direcotry corrente: %m

en: Unable to restore root directory: %m
it: Impossibile ripristinare directory root: %m

en: Unable to write package: %s
it: Impossibile scrivere il pacchetto: %s

en: Unknown file digest algorithm %u, falling back to MD5
it: Algoritmo di digest %u sconosciuto, ritorno a MD5

en: Unknown file type
it: Tipo di file sconosciuto

en: Unknown format
it: Formato sconosciuto

en: Unknown icon type: %s
it: Tipo di icona sconosciuto: %s

en: Unknown option %c in %s(%s)
it: Opzione %c sconosciuta in %s(%s)

en: Unknown payload compression: %s
it: Compressione payload sconosciuta: %s

en: Unknown system: %s
it: Sistema sconosciuto: %s

en: Unsatisfied dependencies for %s:
it: Dipendenze non soddisfatte per %s:

en: Unsupported PGP hash algorithm %u
it: Algoritmo hash PGP %u non supportato

en: Unsupported PGP pubkey algorithm %u
it: Algoritmo di chiave privata PGP non supportato %u

en: Unsupported PGP signature
it: Firma PGP non supportata

en: Unsupported payload (%s) in package %s
it: Payload non supportato (%s) nel pacchetto %s

en: Unterminated %c: %s
it: %c non terminato: %s

en: Unusual locale length: "%s" in %%lang(%s)
it: Lunghezza inconsueta del locale: "%s" in %%lang(%s)

en: Updating / installing...
it: Aggiornamento / installazinone...

en: V%d %s/%s %s, key ID %s
it: V%d %s/%s %s, ID chiave %s

en: Verify options (with -V or --verify):
it: Opzioni di verifica (con -V o --verify):

en: Version required
it: Versione richiesta

en: Versioned file name not permitted
it: Nome file versionato non consentito

en: Wrote: %s
it: Scritto: %s

en: YES
it: SI

en: You must set "%%_gpg_name" in your macro file
it: È necessario impostare "%%_gpg_name" nel file macro

en: [none]
it: [nessuno]

en: ] expected at end of array
it: ] previsto alla fine dell'array

en: a hardlink file set may be installed without being complete.
it: un set di file hardlink può essere installato senza che sia completo.

en: argument is not an RPM package
it: l'argomento non è un pacchetto RPM

en: arguments to --prefix must begin with a /
it: gli argomenti per --prefix devono iniziare con /

en: arguments to --root (-r) must begin with a /
it: gli argomenti per --root (-r) devono iniziare con /

en: array iterator used with different sized arrays
it: iteratore di array usato con array di dimensioni differenti

en: bad date in %%changelog: %s
it: data errata in %%changelog: %s

en: bad option '%s' at %s:%d
it: opzione errata '%s' su %s:%d

en: bogus date in %%changelog: %s
it: data non valida in %%changelog: %s

en: build binary package from <source package>
it: compila il pacchetto binario da <source package>

en: build binary package only from <specfile>
it: compila solo il pacchetto binario da <specfile>

en: build binary package only from <tarball>
it: compila solo il pacchetto binario da <tarball>

en: build source and binary packages from <specfile>
it: compila i pacchetti binari e sorgente da <specfile>

en: build source and binary packages from <tarball>
it: compila i pacchetti binari e sorgenti da <tarball>

en: build source package only from <specfile>
it: compila solo il pacchetto sorgente da <specfile>

en: build source package only from <tarball>
it: compila solo il pacchetto sorgente da <tarball>

en: build through %build (%prep, then compile) from <specfile>
it: compila attraverso %build (%prep, e poi compila) da <specfile>

en: build through %build (%prep, then compile) from <tarball>
it: compila attraverso %build (%prep, e poi compila) da <tarball>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <source package>
it: compila attraverso %install (%prep, %build, poi installa) da <source package>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <specfile>
it: compila attraverso %install (%prep, %build, e poi installa) da <specfile>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <tarball>
it: compila attraverso %install (%prep, %build, poi installa) da <tarball>

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <specfile>
it: compila attraverso %prep (scompatta i sorgenti e applica le patch) da <specfile>

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <tarball>
it: compila attraverso %prep (scompatta i sorgenti ed applica le patch) da <tarball>

en: buildroot already specified, ignoring %s
it: buildroot è già specificato, ignora %s

en: can't create %s lock on %s (%s)
it: impossibile creare il lock %s su %s (%s)

en: cannot add record originally at %u
it: impossibile aggiungere il record originariamente su %u

en: cannot create %s: %s
it: impossibile creare %s: %s

en: cannot get %s lock on %s/%s
it: impossibile ottenere il %s su %s/%s

en: cannot open %s at %s:%d: %m
it: impossibile aprire %s su %s:%d: %m

en: cannot open %s index using %s - %s (%d)
it: impossibile aprire l'indice %s usando%s - %s (%d)

en: cannot open %s: %s
it: impossibile aprire %s: %s

en: cannot open Packages database in %s
it: impossibile aprire il database dei pacchetti in %s

en: cannot re-open payload: %s
it: impossibile riaprire il payload: %s

en: cannot use --prefix with --relocate or --excludepath
it: impossibile usare --prefix con --relocate o --excludepath

en: create archive failed on file %s: %s
it: creazione archivio fallita sul file %s: %s

en: create archive failed: %s
it: creazione archivio fallita: %s

en: creating a pipe for --pipe failed: %m
it: creazione di una pipe per --pipe fallita: %m

en: debug file state machine
it: macchina a stati del file di debug

en: debug payload file state machine
it: macchina di stato del file payload di debug

en: define MACRO with value EXPR
it: definisci MACRO con un valore EXPR

en: delete package signatures
it: cancella le firme del pacchetto

en: dependency comparison supports versions with tilde.
it: la comparazione delle dipendenze supporta le versioni con tilde.

en: different
it: diverso

en: display final rpmrc and macro configuration
it: visualizza la configurazione finale di rpmrc e macro

en: display known query tags
it: visualizza tag di interrogazione conosciute

en: display the states of the listed files
it: visualizza gli stati dei file elencati

en: do not accept i18N msgstr's from specfile
it: non accettare i msgtr di i18N da specfile

en: do not execute %%post scriptlet (if any)
it: non eseguire alcun scriptlet %%post (se esistenti)

en: do not execute %%posttrans scriptlet (if any)
it: non eseguire scriptlet %%posttrans (quando presente)

en: do not execute %%postun scriptlet (if any)
it: non eseguire alcun scriptlet %%postun (se esistenti)

en: do not execute %%pre scriptlet (if any)
it: non eseguire alcun scriptlet %%pre (se esistenti)

en: do not execute %%pretrans scriptlet (if any)
it: non eseguire scriptlet %%pretrans (quando presente)

en: do not execute %%preun scriptlet (if any)
it: non eseguire alcun scriptlet %%preun (se esistenti)

en: do not execute %check stage of the build
it: non eseguire la fase %check del processo di build

en: do not execute %clean stage of the build
it: non eseguire la fase %clean del processo di build

en: do not execute %prep stage of the build
it: non eseguire la fase %prep del processo di build

en: do not execute any %%triggerin scriptlet(s)
it: non eseguire alcun scriptlet %%triggerin

en: do not execute any %%triggerpostun scriptlet(s)
it: non eseguire alcun scriptlet %%triggerpostun

en: do not execute any %%triggerprein scriptlet(s)
it: non eseguire alcun scriptlet %%triggerprein

en: do not execute any %%triggerun scriptlet(s)
it: non eseguire alcun scriptlet %%triggerun

en: do not execute any scriptlet(s) triggered by this package
it: non eseguire alcun scriptlet causato/i da questo pacchetto

en: do not execute any stages of the build
it: non eseguire alcuna fase del processo di compilazione

en: do not execute package scriptlet(s)
it: non eseguire le scriptlet dei pacchetti

en: do not glob arguments
it: non eseguire il glob degli argomenti

en: do not install configuration files
it: non installare i file di configurazione

en: do not install documentation
it: non installare la documentazione

en: do not process non-package files as manifests
it: non processare i file non-package come manifest

en: do not reorder package installation to satisfy dependencies
it: non riordinare l'installazione dei pacchetti per soddisfare le dipendenze

en: do not verify build dependencies
it: non verificare le dipendenze di compilazione

en: do not verify package dependencies
it: non verificare le dipendenze dei pacchetti

en: don't check disk space before installing
it: non controllare lo spazio del disco prima dell'installazione

en: don't execute verify script(s)
it: non eseguire gli script di verifica

en: don't import, but tell if it would work or not
it: non importare realmente, riporta solo se l'operazione termina con successo oppure no

en: don't install file security contexts
it: non installare contesti di sicurezza dei file

en: don't install, but tell if it would work or not
it: non installare, ma indicare se funziona oppure no

en: don't verify capabilities of files
it: non verificare le capabilities dei file

en: don't verify database header(s) when retrieved
it: non verificare l'intestazione/i del database una volta ripristinata

en: don't verify digest of files
it: non verificare il digest dei file

en: don't verify digest of files (obsolete)
it: non verificare il digest dei file (obsoleto)

en: don't verify file security contexts
it: non verificare i contesti di sicurezza dei file

en: don't verify files in package
it: non verificare i file nel pacchetto

en: don't verify group of files
it: non verificare il gruppo dei file

en: don't verify header+payload signature
it: non verificare firma header+payload

en: don't verify mode of files
it: non verificare la modalità dei file

en: don't verify modification time of files
it: non verificare l'ora di modifica dei file

en: don't verify owner of files
it: non verificare il proprietario dei file

en: don't verify package architecture
it: non verificare l'architettura del pacchetto

en: don't verify package dependencies
it: non verificare le dipendenze del pacchetto

en: don't verify package digest(s)
it: non verificare il digest del pacchetto/i

en: don't verify package operating system
it: non verificare il sistema operativo del pacchetto

en: don't verify package signature(s)
it: non verificare la firma/e del pacchetto

en: don't verify size of files
it: non verificare la dimensione dei file

en: don't verify symlink path of files
it: non verificare il percorso symlink dei file

en: dump basic file information
it: emettere le informazioni di base dei file

en: empty tag format
it: formato tag vuoto

en: empty tag name
it: nome tag vuoto

en: encoding %s not supported by system
it: la codifica %s non è supportata dal sistema

en: erase
it: elimina

en: erase (uninstall) package
it: rimuovi (disinstalla) il pacchetto

en: error creating fifo %s: %m
it: errore nella creazione del fifo %s: %m

en: error creating temp directory %s: %m
it: errore nella creazione della directory temporanea %s: %m

en: error creating temporary file %s: %m
it: errore nella creazione del file temporaneo %s: %m

en: error delete directory %s: %m
it: errore nell'eliminazione della directory %s: %m

en: error delete fifo %s: %m
it: errore nell'eliminazione del fifo %s: %m

en: error reading from file %s
it: errore di lettura dal file %s

en: error reading header from package
it: errore durante la lettura dell'intestazione dal pacchetto

en: error(%d) adding header #%d record
it: errore(%d) nell'impostazione del record #%d dell'intestazione

en: error(%d) allocating new package instance
it: errore(%d) nell'allocazione di una nuova istanza del pacchetto

en: error(%d) getting "%s" records from %s index: %s
it: errore(%d) nella lettura dei record "%s" dall'indice %s: %s

en: error(%d) removing header #%d record
it: errore(%d) nell'eliminazione del record dell'intestazione #%d

en: error(%d) removing record "%s" from %s
it: errore(%d) nella rimozione del record "%s" da %s

en: error(%d) storing record "%s" into %s
it: errore(%d) nella memorizzazione del record "%s" in %s

en: error(%d) storing record #%d into %s
it: errore(%d) nella memorizzazione del record #%d in %s

en: error:
it: errore:

en: exclude paths must begin with a /
it: i percorsi exclude devono iniziare con una /

en: exclusive
it: esclusivo

en: exec failed
it: exec fallito

en: export database to stdout header list
it: esporta database in una lista header su stdout

en: extra '(' in package label: %s
it: '(' extra nell'etichetta del pacchetto: %s

en: failed
it: fallito

en: failed to create directory
it: impossibile creare la directory

en: failed to create directory %s: %s
it: impossibile creare la cartella %s: %s

en: failed to load macro file %s
it: impossibile caricare il file di macro %s

en: failed to rebuild database: original database remains in place
it: ricompilazione database fallita: il database originale rimane in uso

en: failed to replace old database with new database!
it: sostituzione del vecchio database con il nuovo database fallita!

en: failed to stat %s: %m
it: impossibile eseguire lo stat di %s: %m

en: failed to write all data to %s: %s
it: impossibile salvare tutti i dati su %s: %s

en: fatal error:
it: errore fatale:

en: file %s conflicts between attempted installs of %s and %s
it: il file %s entra in conflitto durante il tentativo d'installazione di %s e %s

en: file %s from install of %s conflicts with file from package %s
it: il file %s dell'installazione di %s entra in conflitto con il file del pacchetto %s

en: file %s is not owned by any package
it: il file %s non è posseduto da alcun pacchetto

en: file digest algorithm is per package configurable
it: l'algoritmo digest di checksum dei file è configurabile per pacchetto

en: file name(s) stored as (dirName,baseName,dirIndex) tuple, not as path.
it: file name conservati come tuple (dirName,baseName,dirIndex), non come percorsi.

en: files may only be relocated during package installation
it: i file possono essere riposizionati solo durante l'installazione del pacchetto

en: generate package header(s) compatible with (legacy) rpm v3 packaging
it: genera pacchetti con intestazioni compatibili con rpm v3 (legacy)

en: gpg exec failed (%d)
it: esecuzione gpg fallita (%d)

en: gpg failed to write signature
it: gpg non è riuscito a salvare la firma

en: group %s does not contain any packages
it: il gruppo %s non contiene alcun pacchetto

en: header #%u in the database is bad -- skipping.
it: l'intestazione #%u nel database non è valida -- viene omessa.

en: header tags are always sorted after being loaded.
it: i tag delle intestazioni vengono sempre ordinate dopo il loro caricamento.

en: ignore ExcludeArch: directives from spec file
it: ignora le direttive ExcludeArch: dal file spec

en: ignore file conflicts between packages
it: ignora i file in conflitto fra pacchetti

en: illegal _docdir_fmt %s: %s
it: _docdir_fmt %s non valido: %s

en: illegal signature type
it: tipo di firma non valido

en: import an armored public key
it: importa una armored public key

en: import database from stdin header list
it: importa database da una lista di header su stdin

en: incomplete %%changelog entry
it: voce %%changelog incompleta

en: incorrect format: %s
it: formato non corretto: %s

en: initialize database
it: inizializza database

en: install
it: installa

en: install all files, even configurations which might otherwise be skipped
it: installare tutti i file, anche le configurazioni che possono altrimenti essere saltate

en: install documentation
it: installa documentazione

en: install package(s)
it: installa pacchetto/i

en: internal support for lua scripts.
it: supporto interno per gli script lua.

en: invalid dependency
it: Dipendenza non valida

en: invalid field width
it: lunghezza campo non valida

en: invalid index type %x on %s/%s
it: tipo indice %x non valido su %s/%s

en: invalid package number: %s
it: numero del pacchetto non valido: %s

en: invalid syntax in lua file: %s
it: sintassi non valida nel file lua: %s

en: invalid syntax in lua script: %s
it: sintassi non valida nello script lua: %s

en: invalid syntax in lua scriptlet: %s
it: sintassi non valida nella scriptlet lua: %s

en: line %d: %s
it: riga %d: %s

en: line %d: %s in: %s
it: linea %d: %s in: %s

en: line %d: %s is deprecated: %s
it: riga %d: %s è deprecato: %s

en: line %d: %s: %s
it: linea %d: %s: %s

en: line %d: Bad %%setup option %s: %s
it: riga %d: Opzione di %%setup errata %s: %s

en: line %d: Bad %s number: %s
it: riga %d: Numero %s errato: %s

en: line %d: Bad %s: qualifiers: %s
it: riga %d: %s errati: qualificatori: %s

en: line %d: Bad BuildArchitecture format: %s
it: riga %d: Formato BuildArchitecture errato: %s

en: line %d: Bad arg to %%setup: %s
it: riga %d: Argomento errato su %%setup: %s

en: line %d: Bad no%s number: %u
it: riga %d: Numero no%s errato: %u

en: line %d: Bad number: %s
it: riga %d: Numero errato: %s

en: line %d: Bad option %s: %s
it: riga  %d: Opzione %s errata: %s

en: line %d: Docdir must begin with '/': %s
it: riga %d: Docdir deve iniziare con '/': %s

en: line %d: Empty tag: %s
it: riga %d: Tag vuoto: %s

en: line %d: Epoch field must be an unsigned number: %s
it: riga %d: Il tag Epoch deve essere un numero: %s

en: line %d: Error parsing %%description: %s
it: riga %d: Errore durante il parsing di %%description: %s

en: line %d: Error parsing %%files: %s
it: riga %d: Errore nel parsing di %%files: %s

en: line %d: Error parsing %%policies: %s
it: riga %d: Errore nel parsing di %%policies: %s

en: line %d: Error parsing %s: %s
it: riga %d: Errore nel parsing di %s: %s

en: line %d: Malformed tag: %s
it: riga %d: Tag malformato: %s

en: line %d: Only noarch subpackages are supported: %s
it: riga %d: Sono supportati solo sottopacchetti noarch: %s

en: line %d: Prefixes must not end with "/": %s
it: riga %d: I prefissi non devono finire con "/": %s

en: line %d: Second %s
it: riga %d: Secondo %s

en: line %d: Tag takes single token only: %s
it: riga %d: Il tag necessita di un solo token: %s

en: line %d: Too many names: %s
it: riga %d: Troppi nomi: %s

en: line %d: Unclosed %%if
it: riga %d: %%if non bilanciato

en: line %d: Unknown tag: %s
it: riga %d: Tag sconosciuto: %s

en: line %d: internal script must end with '>': %s
it: linea %d: uno script interno deve terminare con '>': %s

en: line %d: interpreter arguments not allowed in triggers: %s
it: linea %d: argomenti dell'interprete non consentiti nei trigger: %s

en: line %d: script program must begin with '/': %s
it: riga %d: il programma script deve iniziare con '/': %s

en: line %d: second %%changelog
it: linea %d: seconda sezione %%changelog

en: line %d: second %%prep
it: riga %d: secondo %%prep

en: line %d: second %s
it: riga %d: secondo %s

en: line %d: triggers must have --: %s
it: riga %d: i trigger devono presentare --: %s

en: line %d: unclosed macro or bad line continuation
it: linea %d: macro non chiusa o errata continuazione linea

en: line %d: unsupported internal script: %s
it: linea %d: script interno non supportato: %s

en: line: %s
it: riga: %s

en: list all configuration files
it: elenca tutti i file di configurazione

en: list all documentation files
it: elenca tutti i file di documentazione

en: list all license files
it: elenca tutti i file licenza

en: list files in package
it: elenca i file in un pacchetto

en: list keys from RPM keyring
it: elenca le chiavi del keyring RPM

en: lua hook failed: %s
it: hook lua fallito: %s

en: lua script failed: %s
it: script lua fallito: %s

en: magic_load failed: %s
it: magic_load fallita: %s

en: magic_open(0x%x) failed: %s
it: magic_open(0x%x) fallita: %s

en: malformed %s: %s
it: %s malformato: %s

en: memory alloc (%u bytes) returned NULL.
it: allocazione memoria (%u byte) ha ritornato NULL.

en: miFreeHeader: skipping
it: miFreeHeader: salto

en: missing
it: mancanti

en: missing   %c %s
it: %c %s  mancanti

en: missing '(' in package label: %s
it: '(' mancante nell'etichetta del pacchetto: %s

en: missing ')' in package label: %s
it: ')' mancante nell'etichetta del pacchetto: %s

en: missing ':' (found 0x%02x) at %s:%d
it: ':' mancanti (trovato 0x%02x) su %s:%d

en: missing architecture for %s at %s:%d
it: architettura mancante per %s su %s:%d

en: missing architecture name at %s:%d
it: nome architettura mancante su %s:%d

en: missing argument for %s at %s:%d
it: argomento mancante per %s su %s:%d

en: missing name in %%changelog
it: nome mancante in %%changelog

en: missing second ':' at %s:%d
it: secondo ':' mancante su %s:%d

en: net shared
it: condivisa su rete

en: net shared
it: rete condivisa

en: no arguments given
it: non è stato specificato alcun argomento

en: no arguments given for parse
it: nessun argomento passato per il parsing

en: no arguments given for query
it: non è stato specificato alcun argomento per l'interrogazione

en: no arguments given for verify
it: non è stato specificato alcun argomento per la verifica

en: no dbpath has been set
it: non è stato impostato alcun dbpath

en: no dbpath has been set
it: non è stato impostato alcun dbpath

en: no description in %%changelog
it: nessuna descrizione in %%changelog

en: no package matches %s: %s
it: nessun pacchetto corrisponde a %s: %s

en: no package provides %s
it: nessun pacchetto fornisce %s

en: no package recommends %s
it: nessun pacchetto raccomanda %s

en: no package requires %s
it: nessun pacchetto necessita di %s

en: no package suggests %s
it: nessun pacchetto suggerisce %s

en: no package triggers %s
it: nessun pacchetto attiva %s

en: no packages given for erase
it: non è stato specificato alcun pacchetto per la rimozione

en: no packages given for install
it: non è stato specificato alcun pacchetto per l'installazione

en: no state
it: nessuno stato

en: normal
it: normale

en: normal
it: normale

en: not an rpm package
it: non è un pacchetto rpm

en: not an rpm package
it: non è un pacchetto rpm

en: not installed
it: non installato

en: not installed
it: non installato

en: one type of query/verify may be performed at a time
it: è possibile eseguire solo un tipo di interrogazione/verifica per volta

en: only installation and upgrading may be forced
it: è possibile forzare solo i processi di installazione e aggiornamento

en: only one major mode may be specified
it: è possibile specificare solo una modalità principale

en: only one of --excludedocs and --includedocs may be specified
it: è possibile specificare solo uno tra  --excludedocs e --includedocs

en: open of %s failed: %s
it: apertura di %s fallita: %s

en: operate on binary rpms generated by spec (default)
it: opera sugli rpm binari generati dal file spec (default)

en: operate on source rpm generated by spec
it: opera sul file rpm sorgente generato dal file spec

en: override build root
it: override della build root

en: override target platform
it: override della piattaforma target

en: package %s (which is newer than %s) is already installed
it: il pacchetto %s (il quale risulta essere più recente di %s) è già installato

en: package %s is already installed
it: il pacchetto %s è già installato

en: package %s is intended for a %s architecture
it: il pacchetto %s è destinato ad una architettura %s

en: package %s is intended for a %s operating system
it: il pacchetto %s è destinato ad un sistema operativo %s

en: package %s is not installed
it: il pacchetto %s non è stato installato

en: package %s is not relocatable
it: il pacchetto %s non è riposizionabile

en: package %s was already added, replacing with %s
it: il pacchetto %s è stato già aggiunto, sostituzione con %s in corso

en: package %s was already added, skipping %s
it: il pacchetto %s è già stato aggiunto, salto %s

en: package has neither file owner or id lists
it: il pacchetto non possiede ne un proprietario del file ne un elenco id

en: package has not file owner/group lists
it: il pacchetto non possiede alcun elenco gruppo/proprietario dei file

en: package name-version-release is not implicitly provided.
it: il nome-versione-release del pacchetto non viene implicitamente fornito.

en: package payload can be compressed using bzip2.
it: il payload del pacchetto può essere compresso utilizzando bzip2.

en: package payload can be compressed using lzma.
it: il payload del pacchetto può essere compresso utilizzando lzma.

en: package payload can be compressed using xz.
it: il payload del pacchetto può essere compresso utilizzando xz.

en: package payload file(s) have "./" prefix.
it: il/i file payload del pacchetto presentano un prefisso "./"

en: package scriptlets can be expanded at install time.
it: le scriptlet del pacchetto possono essere espanse durante l'installazione.

en: package scriptlets may access the rpm database while installing.
it: le scriptlet del pacchetto potrebbero accedere al database rpm durante l'installazione.

en: parse error in expression
it: errore durante il parsing dell'espressione

en: parse spec file(s) to stdout
it: parsa gli spec file sullo stdout

en: path %s in package %s is not relocatable
it: il percorso %s nel pacchetto %s non è riposizionabile

en: predefine MACRO with value EXPR
it: predefinisci MACRO con un valore EXPR

en: print dependency loops as warning
it: mostra le dipendenze cicliche come avviso

en: print hash marks as package installs (good with -v)
it: mostra i caratteri hash durante l'installazione del pacchetto (utile con -v)

en: print macro expansion of EXPR
it: stapare espansione macro di EXPR

en: print percentages as package installs
it: mostra le percentuali durante l'installazioni dei pacchetti

en: print the version of rpm being used
it: visualizza la versione di rpm utilizzata

en: provide less detailed output
it: fornisci un output meno dettagliato

en: provide more detailed output
it: fornisci un output più dettagliato

en: query of specfile %s failed, can't parse
it: interrogazione di specfile %s fallita, impossibile eseguire il parsing

en: query spec file(s)
it: interroga file spec

en: query the package(s) triggered by the package
it: interroga il pacchetto/i azionato dal pacchetto

en: query/verify a header instance
it: interrogare/verificare una istanza dell'intestazione

en: query/verify a package file
it: interrogare/verificare un file del pacchetto

en: query/verify all packages
it: interrogare/verificare tutti i pacchetti

en: query/verify package(s) from install transaction
it: interrogare/verificare il pacchetto/i dalla transazione di installazione

en: query/verify package(s) in group
it: interrogare/verificare il pacchetto/i in un gruppo

en: query/verify package(s) owning file
it: interrogare/verificare a quale pacchetto/i appartiene il file

en: query/verify package(s) with header identifier
it: interrogare/verificare il pacchetto/i con un identificatore di intestazione

en: query/verify package(s) with package identifier
it: interrogare/verificare il pacchetto/i con un identificatore del pacchetto

en: query/verify the package(s) which provide a dependency
it: interrogare/verificare il pacchetto/i che fornisce una dipendenza

en: query/verify the package(s) which recommends a dependency
it: interrogare/verificare il pacchetto/i che raccomanda una dipendenza

en: query/verify the package(s) which require a dependency
it: interrogare/verificare il pacchetto/i che necessita di una dipendenza

en: query/verify the package(s) which suggests a dependency
it: interrogare/verificare il pacchetto/i che suggerisce una dipendenza

en: read <FILE:...> instead of default file(s)
it: leggi <FILE:...> invece del file predefinito/i

en: read failed: %s (%d)
it: lettura fallita: %s (%d)

en: reading symlink %s failed: %s
it: lettura del symlink %s fallita: %s

en: rebuild database inverted lists from installed package headers
it: ricompila gli elenchi invertiti del database dalle intestazioni dei pacchetti installati

en: record %u could not be read
it: il record %u non può essere letto

en: reinstall if the package is already present
it: installa nuovamente se il pacchetto è già presente

en: reinstall package(s)
it: reinstalla pacchetto(i)

en: relocate files from path <old> to <new>
it: riposiziona i file dal percorso <old> a <new>

en: relocate files in non-relocatable package
it: riposiziona i file in un pacchetto non-riposizionabile

en: relocate the package to <dir>, if relocatable
it: riposiziona il pacchetto su <dir>, se riposizionabile

en: relocations must begin with a /
it: i riposizionamenti devono iniziare con una /

en: relocations must contain a =
it: i riposizionamenti devono contenere un =

en: relocations must have a / following the =
it: i riposizionamenti devono avere una / che segue =

en: remove all packages which match <package> (normally an error is generated if <package> specified multiple packages)
it: rimuovere tutti i pacchetti corrispondenti a <package> (normalmente viene generato un errore se con <package> vengono specificati pacchetti multipli)

en: remove build tree when done
it: rimuovere l'albero di compilazione quando terminato

en: remove sources when done
it: rimuovi i sorgenti quando terminato

en: remove specfile when done
it: rimuovi lo specfile quando terminato

en: replaced
it: sostituito

en: replaced
it: sostituito

en: replacing %s failed: %s
it: sostituzione di %s fallita: %s

en: rpm checksig mode
it: modalità rpm checksig

en: rpm query mode
it: modalità interrogazione rpm

en: rpm verify mode
it: modalità verifica rpm

en: rpmMkTemp failed
it: rpmMkTemp fallito

en: rpmdb: damaged header #%u retrieved -- skipping.
it: rpmdb: intestazione #%u danneggiata -- viene omessa.

en: rpmdbNextIterator: skipping
it: rpmdbNextIterator: salto

en: script disabling options may only be specified during package installation and erasure
it: le opzioni per la disabilitazione dello script possono essere specificate solo durante l'installazione e la rimozione del pacchetto

en: send stdout to CMD
it: invia stdout a CMD

en: shared
it: condiviso

en: short hand for --replacepkgs --replacefiles
it: abbreviazione di --replacepkgs --replacefiles

en: sign package(s)
it: firma i pacchetti

en: sign package(s) (identical to --addsign)
it: firma pacchetto/i (identico a --addsign)

en: skip %%ghost files
it: salta file %%ghost

en: skip files with leading component <path>
it: salta i file che presentano un componente <path> che li precede

en: skip straight to specified stage (only for c,i)
it: salta direttamente alla fase specificata (solo per c,i)

en: skipped
it: saltato

en: skipping %s - transfer failed
it: omissione di %s - trasferimento fallito

en: source package contains no .spec file
it: il pacchetto sorgente non contiene alcun file .spec

en: source package expected, binary found
it: pacchetto sorgente atteso, trovato binario

en: support files larger than 4GB
it: supporto per file più grandi di 4GB

en: support for POSIX.1e file capabilities
it: supporto per le file capabilities POSIX.1e

en: syntax error in expression
it: errore di sintassi nell'espressione

en: syntax error while parsing &&
it: errore di sintassi durante il parsing di &&

en: syntax error while parsing ==
it: errore di sintassi durante il parsing di ==

en: syntax error while parsing ||
it: errore di sintassi durante il parsing di ||

en: the scriptlet interpreter can use arguments from header.
it: l'interprete di scriptlet può utilizzare gli argomenti presenti nell'intestazione.

en: transaction
it: transazione

en: trigger disabling options may only be specified during package installation and erasure
it: le opzioni di disabilitazione dell'attivazione possono essere specificate solo durante l'installazione e la rimozione del pacchetto

en: types must match
it: i diversi tipi devono corrispondere

en: unable to read the signature
it: impossibile leggere la firma

en: unexpected ]
it: ] inaspettata

en: unexpected query flags
it: flag di interrogazione inaspettati

en: unexpected query format
it: formato di interrogazione inaspettato

en: unexpected query source
it: origine d'interrogazione inaspettata

en: unexpected }
it: } inaspettata

en: unknown error %d encountered while manipulating package %s
it: si è verificato un errore sconosciuto %d durante la manipolazione del pacchetto %s

en: unknown state
it: stato sconosciuto

en: unknown tag: "%s"
it: tag sconosciuto: "%s"

en: unmatched (
it: non corrispondente (

en: unpacking of archive failed%s%s: %s
it: estrazione archivio fallita%s%s: %s

en: unrecognized db option: "%s" ignored.
it: opzione db non riconosciuta: "%s" ignorata.

en: unsupported RPM package version
it: versione del pacchetto RPM non supportata

en: update the database, but do not modify the filesystem
it: aggiorna il database, senza modificare il filesystem

en: upgrade package(s)
it: aggiorna il pacchetto/i

en: upgrade package(s) if already installed
it: aggiorna il pacchetto/i se già installati

en: upgrade to an old version of the package (--force on upgrades does this automatically)
it: aggiorna ad una versione più vecchia del pacchetto (sugli aggiornamenti --force esegue questa operazione automaticamente)

en: use ROOT as top level directory
it: usa ROOT come cartella top level

en: use database in DIRECTORY
it: usa il database nella DIRECTORY

en: use the following query format
it: usare il seguente formato di interrogazione

en: verify %files section from <specfile>
it: verifica sezione %files da <specfile>

en: verify %files section from <tarball>
it: verifica la sezione %files da <tarball>

en: verify database files
it: verifica dei file del database

en: verify package signature(s)
it: verifica firma(e) del pacchetto

en: waiting for %s lock on %s
it: attesa del lock %s su %s

en: warning:
it: avvertimento:

en: wrong color
it: colore errato

en: wrong color
it: colore errato

en: { expected after : in expression
it: { previsto dopo : nell'espressione

en: { expected after ? in expression
it: { previsto dopo ? nell'espressione

en: | expected at end of expression
it: | previsto alla fine dell'espressione

en: } expected in expression
it: } previsto nell'espressione
